Barbara Z., która jest podejrzana o przyjęcie korzyści majątkowej, została odwołana ze stanowiska przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. 

Przypomnijmy – 4 lutego wojewódzka konserwator zabytków z Olsztyna została zatrzymana przez białostockich funkcjonariuszy CBA, którzy ustalili, że w jednej z prowadzonych przez nią spraw mogło dojść do korupcji. Agenci Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku działali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. W ramach działań przeszukano m.in. gabinet służbowy wojewódzkiej konserwator. Poza nią zatrzymano w sprawie także jeszcze jedną osobę.

W ubiegłym tygodniu prokuratura postawiła Barbarze Z. zarzut dotyczący przyjęcia korzyści majątkowej w postaci obrazu o nieustalonej jak dotąd wartości. Urzędniczka nie przyznała się jednak do winy i nie złożyła wyjaśnień w tej sprawie. Po wykonaniu niezbędnych czynności została zwolniona do domu.

Śledztwo toczy się dalej, a prokuratorskie zarzuty mają dla podejrzanej kolejne konsekwencje. Wojewódzka konserwator zabytków została już odwołana ze stanowiska przez wojewodę warmińsko-mazurskiego, Artura Chojeckiego – podaje Polska Agencja Prasowa. O zgodę na odwołanie Barbary Z. wojewoda wystąpił wcześniej do generalnego konserwatora zabytków, który wyraził na to zgodę.

Do czasu powołania nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków na Warmii i Mazurach obowiązki Barbary Z. przejął jej zastępca.