– Panie Prezydencie, kibice nazwali Pana grabarzem Stomilu. Czy poczuwa się Pan do takiej roli?

– Każdy, kto tak twierdzi, daje dowód, że nie rozumie nic z tego, co dzieje się w Stomilu i wokół niego. Stomil pogrzebał się już kilka lat temu i od siedmiu lat cały mój wysiłek związany z klubem wkładam w jego ratowanie. Ciągłe i beznadziejne. Zawsze słyszę, że teraz już będzie lepiej , a jakiś czas później – że jednak gmina musi dołożyć kolejne pieniądze, bo coś nie zagrało. I tak w kółko… To jest chore i o tym trzeba zacząć mówić, bo przenoszenie na samorząd olsztyński i prezydenta miasta całego wysiłku utrzymania zawodowej drużyny piłkarskiej jest stawianiem sprawy na głowie. Wielokrotnie to mówiłem i nie zmieniam na ten temat zdania. Kiedy słyszę hasła, które pan cytuje, to czuję się trochę jak lekarz ratownik, który po wielu godzinach reanimacji, wobec braku oznak życia pacjenta, kończy akcję ratowniczą i zostaje nazwany przez rodzinę ofiary bezdusznym zabójcą. Rozumiem, że można i trzeba kochać swój klub, ale nie bezrefleksyjnie…

– Czy to znaczy, że Stomil nie ma już szans na przetrwanie?

– Tego nigdy nie powiedziałem. Doceniam historię i osiągnięcia Stomilu oraz jego znaczenie dla tożsamości Olsztyna. Dopóki na okręcie, jakim jest samorząd olsztyński, są jeszcze jakieś koła ratunkowe, będą one rzucane. Dzisiaj na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy podjąłem decyzję o skierowaniu do klubu kolejnych środków finansowych, bo poza drużyną zawodową w Stomilu są też zespoły dziecięce i młodzieżowe, które nie powinny być mimowolnymi ofiarami złej sytuacji spółki. Aby mogły uczestniczyć w swoich klasach rozgrywkowych, Stomil musi nadal funkcjonować jako spółka. W efekcie poniedziałkowej decyzji trzysta tysięcy złotych, po wyrażeniu zgody przez radę miasta, trafi do spółki i – mam taką nadzieję – zostanie tam sensownie wydane, pozwalając klubowi na dokończenie tegorocznych rozgrywek I ligi.

– A co dalej ze Stomilem? Jakie są perspektywy przed klubem?

– To pytanie trzeba rzucić w dużą większą przestrzeń publiczną. Oczywiście, fani klubu ślą do mnie dużo maili z prośbami o wsparcie, ale też otrzymuję bardzo dużo głosów poparcia dla mojej stanowczości w kwestii wydawania pieniędzy na Stomil. Myślę, że mieszkańcy są już nieco zmęczeni niekończącą się opowieścią o jego problemach. Wszyscy chcemy, żeby klub działał na zdrowych, transparentnych i biznesowych zasadach, bo tak w świecie funkcjonuje piłka nożna. Po to powołaliśmy spółkę akcyjną, żeby akcje klubu były papierami wartościowymi nie tylko z powodów sentymentalnych. Mamy miejsce w spółce dla nowych inwestorów, którzy zainwestują w klub swoje pieniądze i wiedzę marketingową. Jeśli będzie to jeden duży inwestor, to super, jeśli będzie kilkunastu mniejszych, najlepiej lokalnych, to jeszcze lepiej, bo bezpieczniej. Stomil ma swoją szansę i wierzę, że ją wreszcie wykorzysta. Liczę, że obudzą się w końcu olsztyńscy przedsiębiorcy, tak jak obudzili się kibice biało-niebieskich. Może nie uzbierają miliona dla Stomilu, ale doceniam ich wysiłek. To była jedna z przesłanek mojej decyzji o wsparciu klubu.

– A co ze stadionem?

– Stadion powstanie, bo musi i nie jest to zależne od sytuacji Stomilu. To swoisty wymóg cywilizacyjny i musimy sobie poradzić z jego budową. Mamy już koncepcję, zaczynają się prace projektowe, szukamy partnerów do tego projektu, a mówiąc ściślej – źródeł jego finansowania. Zaprzeczam wszystkim dywagacjom o tym, że nie chcę wspomagać klubu, gdyż liczę rzekomo na to, iż w konsekwencji nie będę musiał budować stadionu. Te dwie rzeczy, mimo iż bliskie sobie, nie są od siebie zależne. Stadion będzie i mam nadzieję, że to Stomil rozegra na nim pierwszy mecz.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
olsztynianka

Od urodzenia mieszkam w Olsztynie i szczerze to wisi mi czy Stomil padnie czy nie. Jeśli mają tam chodzić mordobijcy i z moich podatków miasto ma utrzymywać tych nieudaczników, to oświadczam, że jestem PRZECIWNA!!!!!!!!!!!!!!!!! Pieniądze powinny trafić na takie dyscypliny, które nie przyczyniają się do burd, a rodzice mogą iść spokojnie z dziećmi obejrzeć mecz i inne wydarzenie sportowe. Jak kibice chcę utrzymywać ten pseudo klub, to niech sami go finansują!!!!!!!!!!!!!!!!!

Olsztynianin z sektora rodzinnego

Ile razy była szanowna pani na meczu Stomilu? Zapraszam na sektor rodzinny. Zapraszam na wszystkie sektory. Warto najpierw się przekonać na własne oczy jak jest zanim napisze się stek bzdur powtarzany przez ludzi, którzy nie byli nigdy na żadnym meczu piłkarskim.

mario

Dla Ciebie lepiej by było jakbyś wróciła na kurpie. WON!

Rodowity Olsztynianin
„Miasto Nowy Sącz przekaże pierwszoligowej Sandecji w formie przyznawanych co roku dotacji 1,7 mln zł.” (1liga- niżej niż Stomil); „Miasto Katowice przyznało wczorajszym zarządzeniem prezydenta miasta dotacje GKS-owi oraz Rozwojowi. Ci pierwsi otrzymają 2,5 miliona złotych, drudzy 500 tysięcy złotych.” (1liga- jedni i drudzy niżej niż Stomil); „Miasto Kołobrzeg przekaże drugoligowej Kotwicy w formie przyznawanych co roku dotacji 1,4 miliona złotych” (2liga – o jedną ligę niżej niż Stomil); Płock – 6mln zł, Rybnik 4mln zł…… Grudziądz, Gdynia… można tak wymieniać i wymieniać bo wszystkie miasta 1ligowe dają znaczną sumę do budżetu swoich miejskich klubów, ale przejdźmy teraz do OLSZTYNA… Czytaj więcej »
nati

Pan prezydeent najpierww niech klatki wyremontuje i mieszkania da ludziom a pozniej niech odnawia stadion . Zainwetowal pieniadze w beznadziejne tramwaje nie sluchajac sprzeciwu ludzi ktorym pod oknami brzecza. Powinien sobie pod domem linie tramwajowa puscic i nimi jezdzic a nie samochodem sie porusza. Ludzie mieszkaja gdzie toalety sa na klatce i woda zamarza bo ogrzewania nie ale na to pieniedzy nie bo teraz kare placimy za Tramwaj r. Moje gratulacje panie prezydencie mam nadzieje ze to ostatnia pana kadencja na tym stanowisku.Dowidzenia.

bananek8383

Ludzie jak by pomyśleli to by zburzyli te bloki na dworcowej… Bloki te były budowane z wielkiej płyty, planowo budowane na okres 50-70 lat, powinny zostać usunięte i wybudowane na nowo lub podane odpowiedniej modernizacji. Tylko kłócił bym się że to sprawa zarządcy, właścicieli obiektów.
A tramwaje to pic na wodę bo taki burdel wprowadziły do miasta, centrum że szok i dopóki nie będzie sprawnej obwodnicy tak długo centrum będzie zakorkowane. I NOWOBAŁTYCKA dobrze zrobić oraz połączenie Gutkowo, Łupstych … a mogło by być coś Gutkowo- Dywity…

pipka

Hahah tramwaj brzęczy 🙂 może Ci do tej pustem głowy mucha wleciała to i brzęczy 😀

ahmed
mi to się wydaje, że ci wielcy fanatycy olsztyńskiego klubu piłkarskiego, to jacyś imigranci. tylko po social łapy wyciągają. większość z nich otwarcie zwalcza islam i lewacką ideologię, a w tej sytuacji są dokładnie tym z czym chcą walczyć. potrafią tylko wyciągać łapy do władzy po kasę i tak żyje ten klub na zasiłku od kilku dobrych już lat. do tego są garstka, która się obraża na wszystkich jak im się prawdę mówi. skrajne podejście zasłania im oczy, że zasady się zmieniły. dziś gra się inaczej. football to biznes. wielkie przedsiębiorstwa i mniejsze aspirujące do wielkich. stomil to kibice, czy… Czytaj więcej »
marioX
Co to za bzdury…. miasto ma prawie miliard złotych budżetu a nie ma 1,4 miliona złotych na klub, który jest blisko awansu to ekstraklasy ???? Miasto ostatnio sprzedało ziemie dla Michelin za 50 mln złotych i z tego, co pamiętam to te pieniądze miały iść na budowę nowego stadionu. Zapewne był plan : Nie ma Stomilu to nie potrzebny stadion. Kasa pewnie miała iść na łatanie dziury budżetowej po nieudolnej inwestycji tramwajowej. Wracając do piłki nożnej, to w Białystok zawsze wspierał finansowo Jagielonię i tu cytat : „Miasto Białystok wspiera Jagiellonię Białystok od 2008 roku. Jest z punktu widzenia klubu… Czytaj więcej »
pipka

To jest baranie budżet inwestycyjny, czyli środki własne i środki pozyskane zewnętrzne. Bardzo dobrze, że miasto potrafi takie środki pozyskiwać, niestety Stomil ma z tym problemy, no chyba, że poprosi miasto.

do pipka

Budżet inwestycyjny hahaha co za kretyn/ka. Jakoś inne miasta znajdują fundusze dla swoich klubów piłkarskich min. Kielce , które dla Korony dokładają kilka milionów złotych.

pipka

Przpraszam, ale w jakiej klasie rozrywek gra korona? Wejdź sobie na stronę korony i zobacz ilu ma sponsorów, tam menedżer widać, że działa.

do pipka
Hahaha wiesz w jakiej ? Stomil gra w I lidze, czyli na zapleczu ekstraklasy, tam gdzie gra Korona. Stomil zajmuje 5 miejsce i jest bliski awansu do ekstraklasy ( ma najniższy budżet w I lidze ). Oczywiście gdyby Stomil awansował, to byłoby narzekanie, że nie gra jak Barcelona hahaha lub że nie gra w Lidze Mistrzów haha co za frajerstwo. Widać że z Ciebie pipka, bo gdybyś wiedział/ła ile miasto Kielce dokładało i dokłada do Korony to Stomil miałby budżet na 20 lat. Gdy właściciel Kolportera zrezygnował ze sponsorowania Korony, to miasta przed kilka lat wykładało po 8 mln złotych!… Czytaj więcej »
Emil

No pierwszy raz prezydent tego miasta mówi z sensem, szok :O

bananek8383

Ktoś mu podpowiadał 😀

tragedia
Grzybowicz gada głupoty. Po pierwsze TY jesteś gospodarzem miasta i to TY odpowiadasz za nowych inwestorów, którzy mogliby sponsorować Stomil i inne kluby w Olsztynie. Nowi inwestorzy, to również nowe normalne miejsca pracy – normalne czyli nie w galerii za 1200 zł, dla studenta i na umowie śmieciowej. Następna sprawa dotyczy obecnych firm, które są pracodawcami w Olsztynie. Większość jest ulokowana na ulicy Lubelskiej, Towarowej, Stalowej, Leonharda, Stalowe. I tu pytanie do Grzybowicza : Widziałeś w jakim stanie są tam ulice? To ma być wizytówka dla przyszłych inwestorów? Ostatnio był u mnie znajomy Niemiec, który pracuje w wielkiej korporacji ABB… Czytaj więcej »
bananek8383

Żebyś zostawił kontakt jakiś, to bym chętnie omówił to przy dobrej butelce 😀
Btw. Jeszcze trochę i zacznę jeździć robić zdjęcia gdzie w Olsztynie jak Ulice wyglądają:D bo jeżdżąc na motocyklu na to muszę bardzo uważać… a już mi się zdarzyło połamać owiewki przez dziury w drodze… albo niezabezpieczone miejsce do wymiany asfaltu…
Kłócić się nawet nie chce bo to nie ma sensu, za duże ryzyko że dojdzie do rękoczynów tłumacząc baranom jak się drogi powinno robić…

do pipka

niezłe argumenty, współczuje Tobie i Twojej rodzince.

pipka

Jak Ci się nei podoba barania torbo to spadówa do Ciechocinka

nemo

jeden z lepszych komentarzy, lepiej bym tego nie ujął .

Marcin

Panie prezydencie-mam pytanie kiedy będzie długo obiecywany STADION??? Będzie STADION to będą sponsorzy. My kibice STOMILU oczekujemy konkretnej odpowiedzi i działania. STOMIL PONAD WSZYSTKO!!!!!

chomik

Czego sie burzysz dzieciaku? Przecież od jakiegoś czasu wiadomo już, że rozpoczęcie budowy jest wstępnie zaplanowane na 2017 rok.

Havo

Mam nadzieję że żartujesz chomik. Bo „od jakiegoś czasu wiadomo” że nie mogą ruszyć z budową od jakiś siedmiu lat…

baran

Bardzo dobrze prezydencie, niech się ogarną, bo przejedzą każdą ilość kasy. Moje podatki niech idą na coś innego, a nie dla kiboli, którzy najgłośniej krzyczą. Normalni ludzie też powinni coś mieć od miasta.

Andrzej

Są też zespoły dziecięce i młodzieżowe ,co oni też mają wyjść „na ulicę” .Dzieci i młodzież nie wygrają przeciw ” osiłkom „szalikowcom” .Tacy jesteście mocni !!! .

wpDiscuz