W niedzielę o północy zakończyły się policyjne działania „Bezpieczne ferie 2016” na Warmii i Mazurach. Przez ostatnie dwa tygodnie funkcjonariusze w całym regionie dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania zasad zorganizowanego przewozu dzieci. Jak wygląda tegoroczna przerwa zimowa w policyjnych statystykach? 

Ze wstępnych danych wynika, że od 22 stycznia do 7 lutego 2016 roku na drogach Warmii i Mazur doszło do 38 wypadków drogowych, w których 5 osób poniosło śmierć, a 60 zostało rannych. Policjanci odnotowali także 636 kolizji drogowych i ujawnili 99 nietrzeźwych kierujących. Co ważne, na warmińsko-mazurskich drogach nie doszło do żadnego wypadku z udziałem dzieci, które były przewożone w sposób zorganizowany.

Na co policjanci zwracali uwagę?

Policjanci ruchu drogowego skupiali się na sprawdzaniu stanu trzeźwości użytkowników ruchu, sprawdzali, jak kierowcy i pasażerowie wywiązywali się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożono w pojazdach dzieci.

Policjanci egzekwowali przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, reagowali na wykroczenia w ruchu drogowym, także te popełniane przez pieszych oraz przez kierowców względem pieszych – wyliczają funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie. – Sprawdzali oświetlenie pojazdu, jego oznakowanie oraz wyposażenie. Szczególnym nadzorem objęli autobusy, którymi podróżowały dzieci.

Działania „Bezpieczne ferie” w liczbach

Policjanci drogówki w ciągu dwóch tygodni skontrolowali blisko 13 500 pojazdów. Wśród nich znalazło się prawie 140 autobusów. W trakcie działań skontrolowano także 1 180 pieszych. Za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym funkcjonariusze nałożyli 5 315 mandatów, a blisko 1 600 osób zostało pouczonych. Funkcjonariusze skierowali prawie 300 wniosków o ukaranie do sądu.

Policjanci ujawnili blisko 2 000 wykroczeń dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości oraz 880 przypadków niestosowania się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Podczas kontroli autokarów funkcjonariusze ujawnili 13 nieprawidłowości, które dotyczyły m.in. układu hamulcowego, braku tachografów czy gaśnicy.