To kolejny ciekawy projekt olsztyńskich licealistów, tworzony w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Marcin, Beata i Szymon chcą, poprzez realizację projektu społecznego, wspólną dla olsztynian przestrzeń komunikacyjną uczynić bardziej przyjazną dla pasażerów.

A jak Ty oceniasz zachowanie pasażerów naszej komunikacji miejskiej? Weź udział w krótkiej ankiecie przygotowanej przez licealistów.  

Kim są niechciani „AutoBUCE” i na czym polega ich inicjatywa, wyjaśniają sami licealiści.

Czym jest projekt?

„AutoBUCE” to zmora wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Nietrzeźwy pijaczek, egoista nieustępujący miejsca osobie starszej, kobieta rozmawiająca zdecydowanie za głośno przez telefon o kolejnej operacji stawów, mężczyzna szarpiący się z kontrolerem biletów – to tylko kilka przykładów ludzi, którzy mogą zepsuć Ci humor w autobusie. Nasza grupa wypowiada wojnę wszystkim „AutoBUCOM”! Ten projekt społeczny zwraca się do każdego obecnego użytkownika komunikacji miejskiej, a nawet przyszłych pasażerów – dzieci. Naszym marzeniem jest, aby w niedalekiej przyszłości Olsztyn mógł się pochwalić jak najmniejszą, a najlepiej zerową liczbą „autoBUCÓW”.

Czym się zajmujemy?

Niektórzy użytkownicy komunikacji miejskiej w Olsztynie sprawiają, że poruszanie się autobusami po naszym mieście nie jest przyjemnym doświadczeniem. Nie tylko nam zdarzyło się trafić na osobę nietrzeźwą krzyczącą na innych pasażerów, dresa przepychającego się z kontrolerem biletów, niemiłą staruszkę, młodzież nieustępującą miejsca starszym, kobietę rozmawiającą za głośno przez telefon o sprawach niekoniecznie interesujących osoby siedzące koło niej. Projekt „Nie bądź autoBUCEM” będzie niwelował występowanie podobnych zachowań w autobusach, aby podróż np. z pracy do domu była przyjemniejsza.

Akcja wykreuje także bardziej pozytywne postawy u dzieci, aby w przyszłości maluchy ślepo nie powtarzały zaobserwowanych przez siebie nieprawidłowych zachowań w autobusach. Akcja ma za zadanie zredukowanie licznych olsztyńskich „autoBUCÓW” do absolutnego minimum. Nie chcemy już spotykać egoistów i chamów w autobusach, a Ty?

Co zrobimy?

W naszym projekcie ważną rolę odgrywają materiały edukacyjne, takie jak: plakaty, ulotki, naklejki, balony. Oprócz tego zorganizujemy konkurs plastyczny dla uczniów olsztyńskich szkół podstawowych. Najlepsze prace pokażemy mieszkańcom miasta podczas finału projektu!

Dzięki projektowi osoby korzystające już z komunikacji miejskiej dowiedzą się, jakie zachowania w autobusach i tramwajach przeszkadzają współpasażerom i zaczną ich unikać, w wyniku czego wzrośnie ogólny komfort jazdy autobusami i tramwajami dla wszystkich pasażerów. Dzieci, które jeszcze nie jeżdżą autobusami, dzięki naszym działaniom dowiedzą się, jak należy poprawie zachowywać się w autobusie, więc gdy zaczną już korzystać z komunikacji miejskiej, będą zachowywać się kulturalnie.