Około pięciu procent wszystkich właścicieli domków jednorodzinnych zadeklarowało segregowanie popiołu – tak wynika z najnowszych danych Wydziału Środowiska Urzędu Miasta. Tymczasem od 19 grudnia obowiązuje w naszym mieście przepis, według którego popiół należy zbierać do oddzielnych pojemników.

Otrzymaliśmy 360 zgłoszeń od właścicieli domków jednorodzinnych i 213 zgłoszeń od administratorów kamienic, które nie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej – precyzuje Ewa Łukasik-Błażejewicz, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w ratuszowym Wydziale Środowiska. – Tymczasem według map geodezyjnych w naszym mieście jest 7 500 domków. Nie wiemy, ile z nich może mieć potrzebę korzystania z takich worków, ale jeśli nawet założymy, że jest to jedna trzeba, to liczba uprawnionych gospodarstw wynosi 2 500.

I dlatego urzędnicy czekają na kolejne zgłoszenia od mieszkańców. Deklarację można wypełnić w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta, przy ul. Wyzwolenia 30 (pok. 12 i 17) oraz w siedzibie firmy Remondis, przy ul. Partyzantów 3.

Zarówno przekazanie worków, jak i odbiór popiołu jest bezpłatny – zaznacza Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna. – Wystarczy tylko raz zadeklarować nam taką potrzebę, a my zadbamy o to, by później dostarczać je na identycznych zasadach  jak w przypadku selektywnej zbiórki innych odpadów.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych, w których powstaje popiół, powinni wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Urzędzie Miasta lub poprzez ePuap. W przypadku nieruchomości wielorodzinnych zadbają o to administratorzy. Co ważne – stawki za odbiór odpadów pozostają bez zmian.

Selektywna zbiórka popiołu jest konieczna i wynika z technologii stosowanej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Sprawniej będzie można zagospodarować odpady trafiające do instalacji przy ul. Lubelskiej, wydłużona zostanie żywotność urządzeń tam pracujących, w końcu hale będą mniej zapylone, przez co zredukowane zostaną zagrożenia pożarowe.

Więcej informacji o selektywnej zbiórce odpadów można znaleźć TUTAJ.