Odseparowana czy wspólna? Asfaltowa czy utwardzona? Na takie między innymi pytania olsztynianie będą mieli okazję odpowiedzieć w najbliższych tygodniach. Ruszyła akcja ankietowa na temat założeń przyszłej trasy pieszo-rowerowej nad rzeką Łyną.

Koncepcja budowy Łynostrady to zwycięski projekt ostatniej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w kategorii projektów ogólnomiejskich. Pomysł budowy nadrzecznej promenady, zgłoszony przez stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna oraz Wizja Lokalna, uzyskał około 2,5 tys. z 14 tys. oddanych w ramach OBO głosów.

Projekt powoli nabiera kształtów. Ratusz zapowiada, że dokumentacja i pozwolenia będą gotowe do końca kwietnia. Tymczasem wnioskodawcy ze stowarzyszeń Wizja Lokalna i Forum Rozwoju Olsztyna już teraz postanowili zapytać mieszkańców o zdanie.

Składając w zeszłym roku projekt Łynostrady, celowo nie definiowaliśmy jego parametrów. Chcieliśmy, by inicjatywa ta była do końca obywatelska. Dzięki akcji ankietowej i późniejszym konsultacjom każdy może mieć wpływ na koncepcję zagospodarowania terenów nad Łyną – przekonuje Paweł Klonowski ze stowarzyszenia Wizja Lokalna.

W zapowiadanej ankiecie mieszkańcy znajdą pytania o charakter tras, umiejscowienie względem rzeki, sposób odseparowania, rodzaj nawierzchni, sposób oświetlenia i rodzaje infrastruktury dodatkowej.

Akcja ankietowa potrwa do końca lutego, następnie wyniki przekazane zostaną projektantowi trasy, wyłonionemu już zresztą przez Urząd Miasta. Kolejnym etapem działań będą konsultacje społeczne, które wspólnie z miejskimi urzędnikami będziemy chcieli przeprowadzić po zakończeniu wstępnych prac projektowych – mówi Rafał Ostoja-Lniski, koordynator badań.

Na bazie otrzymanych wyników przygotowany zostanie raport, który ma wskazać projektantowi tras kierunek prac.

Ankietę dotyczącą Łynostrady można wypełnić raz. Znajdziesz ją TUTAJ.