Poszkodowany wraz z kolegą szedł krajową siódemką. Żaden z nich nie miał na sobie elementów odblaskowych i dodatkowo obaj byli nietrzeźwi. 

Przed sądem będą odpowiadać dwaj mieszkańcy gminy Kozłowo (pow. nidzicki), którzy w miniony weekend wracali do domu, idąc drogą krajową nr 7. Z relacji świadków zdarzenia wynika, że mężczyźni, przechodząc na drugą stronę jezdni, wtargnęli wprost pod nadjeżdżającego tira.

Kierowca DAF-a, pomimo że gwałtownie hamował i zjechał na przeciwny pas jezdni, potrącił jednego z nich. W chwili zdarzenia piesi byli pod wpływem alkoholu – podaje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. – Poszkodowany 48-latek miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, natomiast drugi uczestnik zdarzenia 1,2 promila.

Jan C. oprócz powierzchownych otarć nie doznał żadnych poważnych obrażeń. Na miejscu została udzielona mu niezbędna pomoc. Kierowca ciężarówki był trzeźwy.

Policjanci w tej sprawie skierowali wnioski o ukaranie do sądu za brak elementów odblaskowych oraz spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

W ubiegłym roku na terenie powiatu nidzickiego doszło do dwóch podobnych zdarzeń, jednak dla tych pieszych skończyło się to tragicznie.

Policjanci przypominają: od 31.08.2014 roku piesi poruszający się po zmierzchu i poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników dróg, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Prawo pozwala policjantom karać pieszych za brak takiego odblasku kwotą do 100 zł. Warto jednak zainwestować duża mniejsze pieniądze w odblask i nie ponosić ryzyka utraty zdrowia bądź nawet życia.