Pociągi pospieszne łączące oba miasta wojewódzkie miałyby kursować co dwie godziny, a podróż nimi miałaby być krótsza – Centrum Zrównoważonego Transportu zbiera podpisy pod petycją mającą usprawnić połączenie kolejowe między naszym miastem a stolicą. 

Propozycja zmian rozkładu kolejowego na trasie Olsztyn-Warszawa została przygotowana w ramach projektu „Kolej na dobrą Kolej”. Członkowie Centrum Zrównoważonego Transportu przekonują, że jest możliwe, aby składy na tym odcinku kursowały przede wszystkim częściej i regularniej niż teraz, a także nieco sprawniej.

Zgodnie z propozycją CZT pojazdy pospieszne miałyby odjeżdżać z i do Olsztyna co dwie godziny. Unormowałoby to przede wszystkim obecny rozkład, w którym pociągi z naszego miasta w stronę stolicy i w drugą stronę odjeżdżają bardzo nieregularnie – między następującymi po sobie połączeniami występują nawet 4-godzinne luki. Poza tym pasażerów woziłyby dodatkowe składy – w sumie 7 par pociągów.

W dokumencie znalazły się także zapisy dotyczące czasu trwania podróży – w obu kierunkach miałaby ona trwać 2 h 25 min, a składy jechałyby najkrótszą trasą przez Nidzicę i Olsztynek. Obecnie podobny wynik (2 h 28 min) osiągają 3 pociągi jadące do stolicy. Jest także skład, którym pasażerowie jadą ponad 3 godziny. Z Warszawy na Warmię pospiesznym pociągiem najszybciej dostaniemy się natomiast w 2 h 32 min, ale jest też połączenie z czasem 2 h 58 min.

Zgodnie z propozycją CZT na skrócenie czasu podróży miałoby także wpłynąć m.in. zredukowanie czasu postojów technicznych oraz wyeliminowanie na trasie postojów w Mławie, Modlinie i Nasielsku.

Petycję Centrum Zrównoważonego Transportu dotyczącą usprawnienia połączenia kolejowego na trasie Olsztyn-Warszawa można podpisać TUTAJ.

Fot. http://www.czt.org.pl.
Fot. http://www.czt.org.pl.
Fot. http://www.czt.org.pl.
Fot. http://www.czt.org.pl.