fbpx
19 C
Olsztyn
środa, Kwiecień 24, 2019
reklama

Lotnisko w Szymanach oficjalnie otwarte

Strona główna Wiadomości Galerie Lotnisko w Szymanach oficjalnie otwarte
reklama

W środę (20.01) marszałek Gustaw Marek Brzezin oficjalnie otworzył Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Pierwszy rejsowy samolot wystartuje z Szyman już w czwartek.

reklama

Rozbudowa dawnego wojskowego lotniska w Szymanach do standardu lotniska cywilnego kosztowała 204 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 kwotą 121 mln zł. Prace modernizacyjne trwały od 2014 roku.

Na terenie budowanego portu wzmocniono nośność drogi startowej i wydłużono ją do 2,5 km, wybudowano drogi kołowania, techniczne, pożarowe i patrolowe oraz zainstalowano naziemną pomoc radionawigacyjną ILS/DME. W ramach prac postawiono również strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej, zaadaptowano istniejące budynki na potrzeby służb granicznych oraz technicznych lotniska, a także wybudowano terminal i zadbano o dojazd do lotniska – powstały przy nim parkingi i trasa łączącą drogę wojewódzką nr 57 z terminalem. Zmodernizowano też linię kolejową Olsztyn–Szczytno–Szymany, zakupiono tabor kolejowy i wybudowano przystanek końcowy tuż przy terminalu.

Dzień po otwarciu, w czwartkowy poranek (21.01), rozpoczną się regularne loty z Szyman. Pierwszy przewoźnik – SprintAir – będzie realizował połączenia z Krakowem i Berlinem (po trzy tygodniowo). W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim – z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.

[custom-related-posts title=”Pisaliśmy o tym” order_by=”title” order=”ASC” none_text=”None found”]

reklama
reklama

2 KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma