Zakończyła się certyfikacja Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, która była warunkiem uruchomienia lotów z Szyman. Pierwszy samolot z mazurskiego lotniska wystartuje już w najbliższy czwartek.

Oficjalne wręczenie dokumentu potwierdzającego certyfikację Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury miało miejsce w poniedziałek (18.01) w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Certyfikacja potwierdza, że port lotniczy został uznany za zdolny do prowadzenia działalności w lotnictwie cywilnym związanej z zarządzaniem lotniskiem użytku publicznego i zapewnieniem bezpiecznej eksploatacji lotniska zgodnie z przepisami – informują władze portu w Szymanach.

Oficjalne otwarcie lotniska na Mazurach już jutro, 20 stycznia. Pierwszy samolot z Szyman odleci w czwartek (21.01) rano do Berlina. Do stolicy Niemiec pasażerów zabierze samolot SAAB 340A. Od piątku natomiast z Mazur będzie można już latać także do Krakowa. Loty na obu trasach będzie obsługiwać Sprint Air.

W związku z rozpoczęciem działalności mazurskiego lotniska w dniu pierwszego lotu uruchomione zostanie także połączenie kolejowe na trasie Olsztyn Główny-Port Lotniczy Olsztyn-Mazury (rozkład dostępny TUTAJ). Podróż na tym odcinku ma trwać niespełna godzinę.

Pasażerowie nie będą mogli jednak kupić wcześniej biletu na szynobus, który zawiezie ich na lotnisko. Jak podaje Radio Olsztyn, jest to spowodowane sposobem działania samego systemu – sprzedaż biletów na nową linię możliwa jest dopiero wtedy, gdy zostanie ona rzeczywiście uruchomiona i pojawi się w systemie. Jadący pierwszym pociągiem do Szyman będą mogli kupić bilety również w pojeździe bez dodatkowych opłat.