O ile linia 110 kursująca z Polmozbytu przez centrum Olsztyna do Dywit zbiera pozytywne opinie mieszkańców, to linie 108 i 112 nie funkcjonują tak, jak oczekiwaliby pasażerowie i Gmina Dywity. Wszystko przez opóźnienia spowodowane korkami na ul. Limanowskiego. Sytuację utrudniają też warunki zimowe. To pierwsze wnioski funkcjonowania nowego układu komunikacyjnego w Gminie Dywity. Gmina zachęca mieszkańców do przesyłania uwag w sprawie zmian w rozkładzie jazdy. Termin ich nadsyłania to 22 stycznia.  

Za nami pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania nowego układu komunikacyjnego. Linie nr 108 i 112 dojeżdżają do dworca głównego, zaś linię nr 17 zastąpiła linia 110, która pełni rolę szybkiego połączenia z Olsztyna do Dywit. Najwięcej pochwał i pozytywnych opinii mieszkańców zbiera póki co właśnie linia nr 110 (choć i tutaj zdarzają się niewielkie opóźnienia). Użytkownicy komunikacji publicznej z gminy Dywity chwalą sobie szybkie i bezpośrednie połączenie do Olsztyna. Zdecydowanie mniej różowo jest na liniach nr 108 i 112. Największym problemem który dało się odczuć, to mniejsza punktualność.

Wpływ na ten stan rzeczy ma przede wszystkim wydłużenie linii do Dworca Głównego i przejazd „wąskim gardłem”, czyli korkującą się notorycznie ul. Limanowskiego. Gdy do tego dodamy trudne warunki na drogach po opadach śniegu, to efektem są opóźnienia sięgające nawet do 20 minut. Nie bez znaczenia jest nie do końca perfekcyjne jeszcze działanie systemu ITS (Inteligentne Systemy Transportowe), który powinien dawać priorytet komunikacji zbiorowej. – Mamy świadomość, że nowy rozkład jazdy wymaga jeszcze korekt, dlatego cały czas czekamy na opinie i sugestie mieszkańców w tej sprawie – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. – Gmina rozpatrzy je i uzgodni w miarę możliwości z Zarządem Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, który jest organizatorem przejazdów autobusowych na terenie Olsztyna i gminy Dywity.

Propozycje zmian w rozkładzie jazdy prosimy przesyłać do piątku 22 stycznia na adres e-mail: [email protected] (choć te nadesłane nieco później również będą analizowane).

Zmiany zostaną wprowadzone w rozkładzie jazdy od 1 marca 2016 roku. Warto zaznaczyć, że Gmina Dywity partycypuje w kosztach funkcjonowania komunikacji publicznej i przeznacza na ten cel około miliona złotych rocznie.