W olsztyńskim ratuszu odbędzie się z tej okazji specjalny koncert. Zaprezentowany zostanie również folder poświęcony temu wyjątkowemu artyście. 

Ustanowienie Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 roku Sejm przegłosował pod koniec grudnia 2015 roku. W uchwale napisano m.in., że decyzję taką podjęto „w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego. Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków”.

Nowowiejski  urodził się w obecnym Barczewie, ale swoje piętno odcisnął także na Olsztynie. Był tu m.in. organistą w kościele św. Jakuba. Na potrzeby plebiscytu 1920 roku skomponował także Hymn Warmiński, który od 2000 roku jest oficjalnym hymnem miasta i rozbrzmiewa z ratusza.

I to właśnie w magistracie zainaugurujemy obchody roku tego nietuzinkowego artysty – zapowiada Urząd Miasta Olsztyna. – Muzyczną podróż przez dzieła Nowowiejskiego zapewni Olsztyński Chór Bel Canto pod dyrekcją Jana Połowianiuka. W programie koncertu są pieśni na chór mieszany a cappella obrazujące różne oblicza twórczości kompozytora. Mocno wyeksponowana jest tematyka patriotyczna.

Muzyka to jednak nie wszystko. Przy okazji koncertu zaprezentowany zostanie folder poświęcony Nowowiejskiemu. W nim m.in. informacje o życiu i twórczości artysty.

Inauguracja miejskich obchodów roku Feliksa Nowowiejskiego odbędzie się w olsztyńskim ratuszu. Początek w poniedziałek (18.01) o godz. 18 w dawnej sali sesyjnej (s. 219).

Pełny program koncertu TUTAJ.