Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie oficjalnie otwarty

  ZUOK to największa inwestycja w gospodarce odpadami na Warmii i Mazurach, która jest efektem współpracy 37 gmin z regionu. 

  [Best_Wordpress_Gallery id=”80″ gal_title=”zuok otwarcie”]

  W czwarte (22.10) przy ul. Lubelskiej w Olsztynie odbyło się oficjalne otwarcie ZUOK-u. Dofinansowany z unijnej kasy projekt „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” realizował Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, będący spółką 37 gmin z naszego województwa.

  Śmieci, które trafią do ZUOK-u, będą poddane biologicznemu suszeniu i mechanicznie segregowane. Z nich zostanie uzyskane bardziej przyjazne dla środowiska paliwo alternatywne (RDF), które wykorzystają później cementownie i elektrociepłownie. Odpady zbierane selektywnie będą natomiast sprzedawane recyklerom, dzięki czemu zmniejszą się koszty utylizacji przyjętych odpadów zmieszanych.

  Sam zakład został wyposażony w linię technologiczną do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o przepustowości około 95 tys. ton na rok, instalację do demontażu odpadów wielkogabarytowych, w tym demontażu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, urządzenia do kruszenia odpadów budowlanych oraz plac do ich magazynowania. Zakład posiada również magazyn odpadów niebezpiecznych oraz linię do sortowania odpadów selektywnie zebranych o przepustowości około 16 tys. ton na rok.

  W ramach projektu zrekultywowano również 8 wysypisk i wybudowano 3 stacje przeładunkowe w Medynach (gm. Lidzbark Warmiński), Polskiej  Wsi (gm. Mrągowo) i Trelkowie (gm. Szczytno). Jego całkowity koszt to około 240 milionów zł.

  1 KOMENTARZ

  DODAJ KOMENTARZ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here