fbpx
5.7 C
Olsztyn
piątek, Kwiecień 19, 2019
reklama

Apel Pamięci w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Strona główna Wiadomości Apel Pamięci w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej
reklama

W 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej na pl. Solidarności w Olsztynie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Wszyscy, którzy wówczas zginęli, byli państwowcami myślącymi o dobru Polski – mówili uczestnicy uroczystości.

W środę rano przedstawiciele władz miejskich Olsztyna zapalili 96 zniczy na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W południe na pl. Solidarności odbyły się główne rocznicowe obchody, podczas których odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich tych, którzy poświęcili życie lub zdrowie dla idei wolnej i niepodległej Polski.

reklama

Uroczystości zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Akademicki Klub Obywatelski w Olsztynie, pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz województwa, regionalnego i powiatowego samorządu, służb mundurowych, NSZZ „Solidarność” i kilkudziesięciu mieszkańców Olsztyna.

„Ci wszyscy, którzy zginęli to państwowcy. Spierający się czasami o dobro Rzeczypospolitej, ale myślący o tym, co jest nam, Polakom, drogie ponad życie, o ojczyźnie” – podkreślił w swoim wystąpieniu przedstawiciel Ruchu w Olsztynie i jednocześnie warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Nowacki.

Reprezentujący wojewodę dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego w Olsztynie Paweł Żukowski mówił, że po uczestnikach lotu Tu-154 pozostała nie tylko pamięć, ale także gorycz i żal. „Pozostały też pytania, jak to wszystko mogło się zdarzyć, dlaczego zginęli? Pomimo że od tragedii smoleńskiej minęło 9 lat, nie znamy odpowiedzi na te nawet najbardziej podstawowe pytania” – ocenił.

Druga część olsztyńskich obchodów związanych z 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędzie się w następną środę. Rozpocznie się ona mszą św. pod przewodnictwem abp. seniora Edmunda Piszcza w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przed południem w urzędzie wojewódzkim zaplanowano konferencję pt. „Pozostali w naszej pamięci”, której towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa.

Podczas tego wydarzenia Krzysztof Wyszkowski przypomni sylwetkę Anny Walentynowicz. Przewidziano również wystąpienia poświęcone tym ofiarom katastrofy smoleńskiej, które były związane w regionem – Aleksandrowi Szczygle, Grażynie Gęsickiej, Maciejowi Płażyńskiemu i bp. polowemu WP Tadeuszowi Płoskiemu.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154 z delegacją na uroczystości katyńskie w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma