fbpx
5.7 C
Olsztyn
piątek, Kwiecień 19, 2019
reklama

Co dalej z Dworcem Głównym?

Strona główna Wiadomości Co dalej z Dworcem Głównym?
reklama

Dworzec nie jest miejscem zabytkowym i w miejscu obecnego powinien powstać nowy – taka jest opinia zdecydowanej większości mieszkańców Olsztyna, zapytanych o przyszłość Dworca Głównego w naszym mieście.

Historia zmagań o nowy dworzec Olsztyn Główny ciągnie się jak przysłowiowa opera mydlana. Kiedy wydaje się, że już dochodzimy do rozstrzygnięć, sprawa wraca do punktu wyjścia, i tak w kółko, Macieju – a czas płynie. – pisał na swoim blogu Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

reklama

Temat uznania dworca za zabytek zaczął być podnoszony około dwóch lat temu. Wówczas jednak Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że obiekt nie jest zabytkiem i zezwolił na jego rozbiórkę. Od tej decyzji trzy stowarzyszenia odwołały się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który cofnął ją z powodów formalnych do ponownego rozpatrzenia. Dwukrotnie. Powodem ostatniego cofnięcia było nieuwzględnienie prezydenta miasta jako strony w postępowaniu.

– Skoro jestem stroną, to chcę znać zdanie mieszkańców. Dlatego zleciliśmy Instytutowi Badań Rynkowych i Społecznych Ibris szybkie badanie opinii mieszkańców  – pisze prezydent Grzymowicz- Wynik, po ankietowaniu pięćsetosobowej grupy, nie pozostawia wątpliwości – olsztynianie chcą nowego dworca!  Zdecydowanie!

W badaniu, które na zlecenie urzędu przeprowadziła firma Ibris, 91% respondentów odpowiedziało, że chce budowy nowego dworca. Dodatkowo, 82% badanych stwierdziło, że dworzec nie jest zabytkiem. A w odpowiedzi na ostatnie pytanie „Jaka powinna być najważniejsza cecha olsztyńskiego dworca – funkcjonalność czy zabytkowy charakter”, ten ostatni aspekt wskazuje tylko 6 proc. zapytanych.

reklama
ŹródłoUM Olsztyn
reklama

1 KOMENTARZ

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma