fbpx
5.7 C
Olsztyn
piątek, Kwiecień 19, 2019
reklama

Olsztyńska sędzia Dorota Lutostańska z postępowaniem dyscyplinarnym

Strona główna Wiadomości Olsztyńska sędzia Dorota Lutostańska z postępowaniem dyscyplinarnym
reklama

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Dorota Lutostańska stanie przed sądem dyscyplinarnym pod zarzutem „oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa”. Rzecznik dyscyplinarny oficjalnie poinformował o tym przełożonych sędzi – poinformował rzecznik prasowy olsztyńskiego sądu.

Rzecznik prasowy Sądu okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował w czwartek PAP, że do sądu wpłynęło postanowienie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych „o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędzi Dorocie Lutostańskiej”. Sędzia Lutostańska orzeka w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Olsztynie, wcześniej była wieloletnią sędzią i przewodniczącą wydziału karnego w sądzie rejonowym w tym mieście.

reklama

„Rzecznik poinformował nas, że przedstawił sędzi Dorocie Lutostańskiej zarzut dyscyplinarny popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 §1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych” – podał sędzia Dąbrowski-Żegalski. Dodał, że przewinienie ma polegać na „oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa”.

Rzecznik zarzucił sędzi Lutostańskiej, że nie wyłączyła się od orzekania w sprawie dwóch działaczek KOD, które odpowiadały przed sądem za ubranie w koszulki z napisem „KonsTYtucJA, Jędrek” posągów bab pruskich. Sędzia Lutostańska w 23 listopada 2018 r. wydała postanowienie utrzymujące w mocy orzeczenie sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie, uznając, że zachowanie obwinionych nie zawierało znamienia wykroczenia, gdyż nie było społecznie szkodliwe.

Rzecznik zarzucił sędzi, że „zaniechała żądania wyłączenia od udziału w sprawie mimo istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, to jest publicznego wystąpienia w koszulce oznaczonej takim samym symbolem jak koszulki, których postępowanie przed sądem dotyczyło, a które to wystąpienie zostało utrwalone poprzez fotografie, następnie rozpowszechnione za pomocą internetu”.

Sprawa sędzi Lutostańskiej będzie rozpoznana przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma