fbpx
5.7 C
Olsztyn
piątek, Kwiecień 19, 2019
reklama

Teatr im. Jaracza przygotowuje spektakl „Nasza klasa” o losach Polaków i Żydów

Strona główna Wiadomości Teatr im. Jaracza przygotowuje spektakl "Nasza klasa" o losach Polaków i Żydów
reklama

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przygotowuje spektakl „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka o tym jak potoczyły się losy Polaków i Żydów uczniów jednej klasy przedwojennej szkoły. Premierę sztuki w reżyserii Adama Nalepy zaplanowano na 18 maja.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Teatru im. Jaracza w Olsztynie Maciej Lewandowski, próby do spektaklu rozpoczęły się 2 tygodnie temu. „Na

reklama

scenie zobaczymy 10 aktorów a przedstawienie reżyseruje Adam Nalepa, polsko-niemiecki reżyser, który większość swojego życia spędził za naszą zachodnią granicą”- podkreślił.

„Realizacja sztuki w reżyserii Adama Nalepy będzie drugą realizacją w kraju tego dramatu, choć jest to najpopularniejszy polski tekst wystawiany za granicą. Zamysłem reżysera jest to, by w sztuce wystąpiło obok profesjonalnych aktorów także 10 dzieci odtwarzających bohaterów z przeszłości” – wyjaśnił Maciej Lewandowski.

„Nasza klasa” to opowieść o uczniach jednej klasy – Polakach i Żydach, którą widzowie śledzą od roku 1935, aż do współczesności.

„Historie każdego z dziesięciorga uczniów obserwujemy przez pryzmat wydarzeń, jakie mają miejsce w ich miasteczku po wybuchy II wojny światowej. Wkroczenie Armii Czerwonej a potem Niemców, na zawsze zmieni miasteczko i jego mieszkańców. Po zakończeniu wojny bohaterowie próbują ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości. Jedni w Polsce Ludowej, inni w Ameryce czy Izraelu. Wszyscy szukają zrozumienia i próbują dotrzeć do prawdy o losach pozostałych kolegów z klasy. Ofiara łatwo może stać się oprawcą, a życie wystawi każdemu rachunek za jego czyny”- podkreślił Lewandowski.

W związku z realizacją spektaklu Teatr im. Jaracza ogłosił casting do ról dziecięcych bohaterów – dla 7 chłopców i 3 dziewczynek. Lewandowski dodał, że twórcy zapraszają w piątek do teatru dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Nie muszą mieć doświadczenia aktorskiego. Dzieci będą poproszone o wypowiedzenie prostych tekstów: wyliczanek, rymowanek.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma