fbpx
5.7 C
Olsztyn
piątek, Kwiecień 19, 2019
reklama

150 osób straciło 60 mln zł w piramidzie finansowej

Strona główna Wiadomości 150 osób straciło 60 mln zł w piramidzie finansowej
reklama

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach postawiła zarzut oszustwa i „prania brudnych pieniędzy” 30-letniej mieszkance Ełku (warmińsko-mazurskie), która założyła piramidę finansową i oszukała 150 osób na kwotę ok. 60 mln zł. Zarzut „prania brudnych pieniędzy” postawiono również jej wspólnikowi.

Jak poinformował PAP rzecznik prokuratury Ryszard Tomkiewicz, 30-letnia Justyna W. stworzyła piramidę finansową w której – według wstępnych szacunków – oszukała 150 osób, a kwota wyłudzonych pieniędzy wynosi ok. 60 mln zł.

reklama

Justynie W. został przedstawiony zarzut oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy. Z kolei jej wspólnikowi 29-letniemu Karolowi B. prokurator postawił zarzut prania brudnych pieniędzy. Obojgu grozi do 10 lat więzienia. W połowie marca Sąd Rejonowy w Ełku aresztował podejrzanych na 3 miesiące.

Jak informuje prokuratura, piramida finansowa działała od 2015 do 2019 roku na terenie Ełku i Suwałk. Justyna W. założyła firmę Pośrednictwo Finansowe Expert, która miała zajmować się obrotem nieruchomościami i inwestycjami na giełdzie papierów wartościowych. Klientom firmy Expert Justyna W. oferowała 30 proc. zysku z zainwestowanej sumy w ciągu pół roku.

Jak informuje Tomkiewicz, ludzie powierzali 30-latce albo swoje oszczędności albo zapożyczali się w bankach czy u znajomych. Wpłacali kobiecie od 100 tys. do miliona zł. „Po pół roku dostawali swoje zarobione pieniądze i byli zachęcani do ponownej inwestycji na większe kwoty. Niestety swoich pieniędzy już nie odzyskiwali” – powiedział PAP Tomkiewicz.

Klienci zostawali także z niespłaconymi kredytami. Spłatą rat pożyczek miała zajmować się Justyna W., ale tego nie robiła.

Z kobietą współpracował Karol B., który na potrzeby piramidy założył swoją działalność gospodarczą. Za uzyskiwane od kobiety pieniądze nabywał nieruchomości i dobra luksusowe. Policja zabezpieczyła w umie 16 nieruchomości i aut o wartości 7 mln zł. Policja ustaliła i zabezpieczyła także duży magazyn w Ełku wypełniony nowym sprzętem AGD i RTV. Śledczy ustalają jego pochodzenie.

Jak informuje Tomkiewicz, śledztwo zostanie połączone z innym postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach, współpracującą z Krajową Administracją Skarbową i Urzędem Skarbowym w Ełku oraz Urzędem Celno-Skarbowym w Olsztynie. Sprawa dotyczy tzw. „pustych faktur”.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

2 KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma