fbpx
5.7 C
Olsztyn
piątek, Kwiecień 19, 2019
reklama

Tak mógłby wyglądać dworzec w Olsztynie. Lepszy remont niż budowa nowego? [FOTO]

Strona główna Polecane artykuły Tak mógłby wyglądać dworzec w Olsztynie. Lepszy remont niż budowa nowego?
reklama

Forum Rozwoju Olsztyna, które wraz z olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz warmińsko – mazurskim oddziałem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków działa na rzecz wpisania dworca Olsztyn Główny do rejestru zabytków, przygotowało wizualizacje prezentujące budynek po ewentualnym remoncie.

Przypominamy, że rok temu FRO opublikowało grafiki pokazujące wnętrza wyremontowanego Olsztyna Głównego. Tym razem stowarzyszenie skupiło się na wyglądzie dworca z zewnątrz wraz z przylegającym do niego placem. Wizualizacje prezentują w pełni przeszklone i odczyszczone fasady budynku. Zauważalne jest również podcięcie wieżowca, które zostało zakryte po 1989 r. oraz jego oryginalne malowanie. FRO przygotowało także grafikę pokazującą wiaty PKS i wejście do skrzydła, w który mieści się dworzec autobusowy.

reklama

Nowe wizualizacje jednoznacznie potwierdzają, że olsztyński dworzec po remoncie prezentowałby się nowocześnie i efektownie. Na pewno byłby to obiekt, którego mogłyby nam pozazdrościć inne miasta. Wystarczy przywrócić jego pierwotny wygląd – mówi architekt Tomasz Birezowski, autor wizualizacji.

FRO opracowało także grafikę pokazującą dworzec oraz jego okolice. Stowarzyszenie proponuje zabudowę pierzei wzdłuż ulicy Partyzantów oraz budowę parkingu podziemnego pod placem, czy miejsc postojowych typu Kiss&Ride.

Mieszkańcy Olsztyna działający we FRO podkreślają, że mimo wieloletnich zaniedbań stan techniczny dworca jest dobry, zaś remont budynku byłby tańszym i szybszym rozwiązaniem. Ich zdaniem ocalenie budowli leży w interesie miasta, ponieważ w przypadku jej zburzenia, Olsztyn straci wartościowy obiekt, który nie zostanie zastąpiony tak efektowną i funkcjonalną zabudową, jak obecny dworzec po remoncie.

Jednak na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie Olsztyna Głównego należy jeszcze poczekać. Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie musiał po raz trzeci dokonać analizy, czy dworzec jest zabytkiem. Decyzję wydaną w styczniu przez konserwatora z powodów błędów formalnych w całości uchylił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

reklama
ŹródłoFRO
reklama

8 KOMENTARZE

 1. dla kogo ta wizualizacja. Wody dookoła Olsztyna jest wystarczająco, a jak dojechać do dworca. Wbrew pozorom ludzie starsi też jeżdżą koleją trzeba ich podwieźć odebrać, a parking widać na 5 samochodów, chyba że na te rowery ich posadzić. Porażka

 2. Z czym do ludu? Bryła główna bez zmian, czyli kiła została. Do tego ładne (bo nowe) otoczenie. Ogólnie komputerowe wizualizacje ładne jak bajki z folderów deweloperów. W rzeczywistości będzie jakby wymalowali i szyby umyli.
  Swoją droga widać że FRO ma sponsorów, którym zależy by taki kloc pozostawić, gdyż takie zabawy na komputerze nie są tanie.

  2
  1
 3. Plac prezentuje się fajnie, natomiast sam dworzec wygląda klockowato i ciężko, a na tą wieżę nie mogę patrzeć. Wiadomo, że odnowiony będzie ładniejszy, ale nadal daleko mu do przyzwoitego, nowoczesnego i funkcjonalnego dworca, który mógł by być wizytówką Olsztyna. Uważam, że skoro mają pójść na to miliony to należy zrobić to porządnie. Ten budynek będzie na lata.

  4
  2
 4. WEzcie zburzcie ten dworzec w pizdu i postawcie nowy z prawdziwego zdarzenia, z parkingiem oraz przejsciem na zatorze

  6
  4

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma