fbpx
19 C
Olsztyn
czwartek, Kwiecień 25, 2019
reklama

Kontrole w olsztyńskich Biedronkach! Ogromna kara za naruszenie przepisów

Strona główna Wiadomości Kontrole w olsztyńskich Biedronkach! Ogromna kara za naruszenie przepisów
reklama

Wielu mieszkańców Olsztyna robi zakupy w popularnej sieci Biedronka. Na straży jakości produktów oraz usług oferowanych konsumentom stoi Inspekcja Handlowa. Urząd przeprowadził od lipca 2018 kontrole w trzynastu sklepach na terenie naszego miasta. 

Jak się dowiedzieliśmy kontrole prowadzone były w kilku kategoriach:

reklama

– jakości handlowej i prawidłowości obrotu krajowymi produktami rolnictwa ekologicznego

– jakości ryb i produktów rybnych, w tym w zakresie weryfikacji deklarowanego składu z rzeczywistym

– jakości i prawidłowości oznakowania świeżych owoców i warzyw

– jakości handlowej smalcu z jabłkiem

Tu Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie nie miał żadnych uwag.

Co innego jeżeli chodzi o jakość handlową wyrobów cukierniczych i czekoladowych. Zakwestionowano 1 partię czekolady gorzkiej klasycznej 64% 100 g z uwagi na wyższą zawartość białka od deklarowanej. Jeronimo Martins Polska S.A. zobowiązano do uiszczenia kwoty stanowiącej równowartość kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych próbki czekolady.

Większe problemy pojawiły się jednak przy prawidłowości informowania o cenach towarów. Zrealizowano 4 kontrole. W 3 sklepach stwierdzono naruszenie przepisów w tym zakresie. Wydano 3 decyzje administracyjne na łączną kwotę 61 500 zł.

Poprosiliśmy o komentarz właściciela marki Biedronka, firmę Jeronimo Martins Polska S.A.: – Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby oznaczenie oferowanych w naszych sklepach produktów było prawidłowe i jak najbardziej czytelne dla klientów. W przypadku występowania jakichkolwiek jednostkowych nieprawidłowości, co przy skali działania sieci obejmującej 2900 sklepów potencjalnie może się zdarzyć, natychmiast podejmujemy odpowiednie działania w celu ich wyeliminowania. Przykładowo w jednym ze skontrolowanych sklepów brakowało etykiet cenowych przy niektórych towarach, więc je uzupełniliśmy. Jednocześnie inspekcja stwierdziła, iż w tej placówce ceny jednostkowe były wyliczone prawidłowo, a wysokość cen widoczna na etykietach była zgodna z cenami w systemie kasowym. Należy również zaznaczyć, że zgodnie z prawem w naszych sklepach w przypadku stwierdzenia niezgodności ceny w systemie kasowym z tą umieszczoną na etykietach, każdorazowo prawem klienta jest możliwość nabycia artykułu w niższej cenie lub – już po zakupie – otrzymania zwrotu różnicy. 

Rzecznik Biedronki zapewnił, że kary zostały już uregulowane.

Od stycznia 2019 Inspekcja Handlowa przeprowadziła 2 kontrole w zakresie jakości produktów pochodzenia zwierzęcego, w trakcie których pobrano próbki do badań laboratoryjnych. Sprawy są nadal w toku.

reklama
reklama

11 KOMENTARZE

  1. Ale to źle, że ma więcej białka? Przecież to najdroższy składnik pożywienia, więc tylko pogratulować. Jeszcze rozumiem, że ktoś by zawyżał wartości, to się można czepiać, ale tak?

  2. Chyba nie ma biedry w Polsce w której byloby z cenówkami ok. Poza tym ostatnio zwracam uwagę na jesen ze stałych art. tzn na szczypiorek, którego w skali czasu jest coraz mniej w opakowaniach. Raz pokusiłem sie na sprwadzenie na wadze i wyszło że razem z opakowaniem foliowym i gumką masa czałości to ok 13g a powinno być min 20g samego szczypiorku

  3. Robie zakupy w różnych lokalizacjach że względu na specyfikę mojej pracy.Od co najmniej roku nie spotkałem w Olsztynie Biedry w której byłyby wszystkie ceny przy towarach.Dochodzi też do tego że w czytnikach dla klientów również nie odczytuje cen.Wiele pozostawia również ich polityka wobec dostawców produktów ale to oddzielny temat.Wycięty przez nich rynek powoduje że ceny nie są już tak konkurencyjne jak kiedyś.Pamietajcie Biedronka w 100% nie jest Polska a to oznacza że zdecydowaną większość zysków zabiera do siedziby poza naszymi granicami.Trzeba zgłaszać wszelkie nieprawidłowości do Inspekcji Handlowej bo ta nakładając kary choć w minimalnym stopniu w ułamkach procenta pozostawia zyski w Polsce przyczyniając się do zasobności Polaków.

  4. Jeszcze nigdy nie spotkałam się, żeby w biedronce sprzedano cokolwiek po cenie niższej, która jest na etykiecie już niekatualnej, tylko w cenie będącej w systemie. Zawsze jest tłumaczenie, że „któraś nie zdjęła starej ceny”. A sytuacje z nieaktualnymi cenami są nagminne w biedronce na Piłsudskiego w CH Victor

    17

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma