5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Pomóż ptakom przetrwać zimę

WiadomościPomóż ptakom przetrwać zimę

Zima to trudny czas dla ptaków. Dlatego warmińsko-mazurski okręg Ligi Ochrony Przyrody i Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela zachęcają do dokarmiania sikorek i wróbli.

reklama

Gdy wszystko zasypie śnieg ptakom trudno znaleźć cokolwiek do jedzenia. Traci cenną energię na poszukiwaniu pokarmu, a gdy nie uda się go znaleźć mogą nie przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów.

Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków – róbmy to regularnie – podkreśla Tadeusz Pampuch, prezes warmińsko-mazurskiego okręgu Ligi Ochrony Przyrody – Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

reklama

Prezes przypomina także, by nie rozpoczynać dokarmiania ptaków zbyt wcześnie, bo to zaburza to wędrówkę łabędzi i kaczek. Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).

Bardzo istotne jest też to, co wkładamy do karmnika. Bo podczas dokarmiania ptaków można popełnić wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady – lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!

Po pierwsze – pokarm musi być świeży, nie solony (sól dla ptaków jest zabójcza). Po drugie – do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów. Gotowane lub surowe warzywa, kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków to ich zdrowe menu. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 – 3 tyg), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom. Ptaków nie można dokarmiać “na zapas”. Wykładać trzeba więc tylko tyle karmy, aby ptaki szybko ją zjadły oraz aby nie psuła się i zamarzała. Karmnik dla drobnych ptaków warto umieścić w miejscu, które będzie niedostępne dla kotów.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia