Już 5 osób ze świńską grypą w Olsztynie. Zwiększa się też liczba chorych na odrę

  0

  5 pacjentów ze stwierdzoną grypą AH1N1 w Olsztynie. Od ubiegłego tygodnia, kiedy świńską grypę potwierdzono u 2 pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie pojawiły się nowe 3 zachorowania. Potwierdzono także kolejny, już 4 w tym roku przypadek odry w województwie warmińsko-mazurskim.

  Na 16 pobranych od pacjentów próbek do badań, które badane były od początku roku 2019 w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, u 5 osób potwierdzono wirus grypy AH1N1. To wirus tzw. świńskiej grypy. Przenosi się drogą kropelkową.

  Objawy grypy to:

  – wysoka gorączka,

  – dreszcze,

  – bóle głowy, mięśni i stawów,

  – suchy kaszel,

  – brak apetytu,

  – mogą pojawić się nudności i wymioty lub biegunka.

  Potwierdzenie rodzaju wirusa odbywa się tylko jeśli zostanie wykonany test. Początek roku 2019 przyniósł przypadki zakażonych wirusem AH1N1. W ubiegłym roku wśród chorych dominowały zakażenia wirusem grypy typu B. Wówczas na 378 pobranych prób, które trafiły do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie potwierdzono go u 160 osób, a u 64 inne typy wirusa. Wirus B jest traktowany jest jako mniejsze zagrożenie. Niezależnie jednak od typu wirusa, grypa może być groźna w konsekwencjach powikłań.

  Na Warmii i Mazurach odnotowano także kolejny, czwarty w tym roku przypadek odry. W gminie Lidzbark Warmiński do lekarza z objawami tej choroby zgłosiła się 43-letnia kobieta, obywatelka Polski. Profilaktycznie zaszczepiono dwoje członków jej rodziny. W ubiegłym tygodniu odra pojawiła się u 3 pacjentów, w tym 2 w Lidzbarku Warmińskim oraz 1 w Olsztynie, wszyscy to obywatele Ukrainy.

  Objawy odry to:

  – charakterystyczna wysypka na ciele,

  – gorączka,

  – katar,

  – ból gardła o kaszel,

  – zaczerwienienie oczu, światłowstręt.

  Skuteczną formą ochrony przed zachorowaniami za choroby zakaźne, w tym odrę i grypę są szczepienia. Można je wykonać w Gabinecie Szczepień Ochronnych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie w poniedziałki w godzinach 15:00- 17:00 oraz czwartki w godzinach 14.00-16.00.

  Więcej:

  Zarażeni świńską grypą. Olsztyński szpital wprowadza zakaz odwiedzin

  Potwierdzone! Dwie osoby z Olsztyna zarażone świńską grypą, a studentka UWM odrą

  DODAJ KOMENTARZ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here