Od jutra rzeź dzików? Olsztynianie chcą wyjść na ulicę

  Obywatele Przeciwko Zagrożeniom Wynikającym z Polowań zorganizowali w internecie wydarzenie zachęcające do publicznego protestu przeciwko planom masowego odstrzeliwania dzików, które roznoszą chorobę ASF.

  Przeciwnicy chcą spotkać się 12 stycznia o godzinie 15:00 na Starym Mieście przy scenie staromiejskiej w Olsztynie.

  Swój sprzeciw motywują tak:

  12 stycznia rozpocznie się rzeź dzików w Polsce. Zabitych ma zostać 210 tysięcy zwierząt. Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju. Jest to decyzja, która zapadła pod naciskiem politycznym i nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia.

  Oficjalną przyczyną rzezi jest rzekoma walka z Afrykańskim Pomorem Świń. Natomiast specjaliści od dawna dowodzą, że polowania na dziki przynoszą wręcz odwrotny skutek – chorobę ASF roznosi człowiek. Jak podają naukowcy „Możliwość całkowitej lub prawie całkowitej eliminacji dzika na dużych obszarach kraju niesie ogromne ryzyko trudnych do przewidzenia skutków przyrodniczych. Praktyczne zniknięcie tego gatunku może spowodować istotne zaburzenia w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych i prowadzić do negatywnych skutków dla gospodarki leśnej i zdrowia publicznego”

  4 KOMENTARZE

  DODAJ KOMENTARZ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here