4 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Mętna woda w akwarium – przyczyny

WiadomościMętna woda w akwarium - przyczyny

Przed założeniem akwarium nie możemy się napatrzeć na zbiorniki z przejrzystą wodą i pięknymi rybkami. W wyobraźni już widzimy, jak nasze akwarium w ten sam sposób przyciąga wzrok. Kupujemy wszystkie niezbędne akcesoria, wypełniamy zbiornik wodą i czekamy na efekt. Niestety na dobrych chęciach się kończy – zbiornik stoi parę tygodni, a woda nadal jest mętna, zielona bądź pełna glonów. Wiemy jak możesz temu zaradzić – zapraszamy do lektury!

reklama

Mętna woda w akwarium

Przyczyną białej, mętnej wody w akwarium zazwyczaj jest niekontrolowany rozwój pierwotniaków. Te mikroorganizmy pojawiają się w wodzie, gdy przekarmiamy nasze ryby, nie podmieniamy wody, źle dobraliśmy dekoracje bądź podłoże. Jak poradzić sobie z przekarmieniem? Najważniejsza zasada: lepiej karmić trochę za mało niż za dużo. Wiąże się ona z faktem, iż ryby w naturalnych warunkach nie zawsze mają stały dostęp do pokarmu. Jeden dzień w tygodniu tzw. “postu” może wpłynąć pozytywnie na ich metabolizm. Na ogół przyjmuje się, że odpowiednia ilość pokarmu to taka, którą stworzonka zjedzą w ciągu 3 – 5 minut. Dwa posiłki dziennie starczą w zupełności. Kolejna czynność, która ma wpływ na mętnienie wody to jej podmiana. Raz w tygodniu powinniśmy odmulić dno i podmienić około 10-15% wody. Następnie wlewamy do zbiornika świeżą wodę, ale nigdy nie prosto z kranu – woda przed podmianą powinna odstać 2-3 dni. Nawet najlepszą wodę mogą zepsuć dekoracje. Należy pamiętać, że do akwarium nie wkładamy muszli ani kamieni, które zawierają związki wapnia, ponieważ wpływają na właściwości chemiczne wody. Najbezpieczniej kupować je w sklepach zoologicznych. W walce z mętną wodą pomoże także sterylizator np. STERILIZER UV AS firmy AQUAEL.

Zielona woda w akwarium

Najczęstszą przyczyną zielonej wody w akwarium jest rozwój mikroskopijnych glonów spowodowany m.in. zbyt dużą ilością światła. Taki problem występuje, gdy postawimy akwarium przy oknie bądź dobierzemy złe oświetlenie. Rozwiązaniem są lampy LED, które w odpowiedni sposób oświetlają cały zbiornik, nie nagrzewając wody. Ponadto, aby usunąć glony, warto zmniejszyć czas świecenia w ciągu dnia, a na noc zamontować lampkę MOONLIGHT LED firmy AQUAEL, która imituje naturalną, księżycową poświatę. Innym powodem zielonej wody w akwarium może być nieprawidłowo działająca filtracja. W takiej sytuacji należy wymienić filtr bądź wyczyścić wkłady filtracyjne. Myje się je wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium – kranówka spłucze z nich bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za walkę z glonami, pogorszymy więc tylko sytuację w naszym zbiorniku. W tej sytuacji również można zastosować sterylizator STERILIZER UV AS firmy AQUAEL. Dzięki temu woda w akwarium długo będzie czysta i przejrzysta!

reklama

Przeczytaj: Akwarystyczne zestawy CO2 – podstawowe cechy funkcjonalne

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia