Nadchodzące wydarzenia MOK w Olsztynie

  0

  18 października (czwartek), godz. 17:00

  Kamienica Naujacka, ul. E. Kruka 3

  VlogMOK

  Na myśl o nowych technologiach czujesz błogie mrowienie na plecach? Media społecznościowe wywołują w Tobie niepowstrzymany dygot ekscytacji? W takim razie projekt Szymona Żylińskiego jest właśnie dla Ciebie! Pod czujnym okiem profesjonalisty zamierzamy stworzyć lokalne środowisko olsztyńskich vlogerów, zanurzonych po koniuszki statywów w kulturowej tkance miasta. Naszą ideą jest nieumiarkowane tarzanie się w twórczej video-ekspresji przy bezlitosnym wykorzystywaniu fenomenu społecznościówek. Przyjdź na otwarte spotkanie inaugurujące projekt warsztatowy VlogMOK!

  Kontakt: [email protected]

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/vlogmok-zylinski/1539882000

  19 października (piątek), godz. 20:00

  Sala pod Amfiteatrem

  KONCERT RADIO SLAM

  To musiało się w końcu wydarzyć. Spektakularni zwycięzcy tegorocznej FEST MUZY doczekali się indywidualnego koncertu w MOK. To już nie jest jedna z kapel konkursowych. Dziś RADIO SLAM to poważni gracze na scenie indie, emanujący szczerością, witalnością i przede wszystkim rockowym nerwem, o jakim wielu może tylko marzyć. My słyszeliśmy ich już w sierpniu i nieprzypadkowo nóżka chodzi nam do tej pory.

  Wstęp wolny.

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/koncert-radio-slam/1539979200

  19-21 października (piątek-niedziela)

  Galeria DOBRO, ul. Stare Miasto 24/25

  1. OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS – PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

  Nie zamierzamy oszukiwać. Podobnie jak większość, w MOK również cenimy wygodę i ciepełko. A jeśli akurat przejściowo nie mamy czym się delektować, zastępczo cieszymy się niezbywalnym prawem do utyskiwania i krytykowania. Ale wierzymy, że przynajmniej czasami dobrze jest zdjąć wygodne pantofle i zajrzeć w te ciemniejsze, mniej przyjemne miejsca. W których uwiera tak bardzo, że w końcu skłania do refleksji. Gdzie jest niewygodnie na tyle, że wymusza to zmianę perspektywy. Zapraszamy na filmy, które są czymś więcej, niż po prostu filmami. I na spotkanie z ludźmi, bez których nasza planeta wyglądałaby inaczej. Niekoniecznie lepiej.

  Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

  Dokładny program Festiwalu na: https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/16-objazdowy-festiwal-filmowy-watch-docs-prawa-czlowieka-w-filmie/1539972000

  20 października (sobota), godz. 10:00-12:00

  Spichlerz, ul. Piastowska 13

  SOBÓTKA LITERACKO-PLASTYCZNA

  Wasze didżitalowe dzieciaki pewnie wiedzą już doskonale, jak synchronizować dane i tworzyć kopie zapasowe systemu. Ale czy w smartfonowym świecie nie gubią przy okazji czegoś bardzo ważnego? Lepiej sprawdźcie jeden z naszych najpopularniejszych cykli warsztatowych! Razem damy nura w świat baśni, podań i legend warmińskich.

  Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat.

  Zapisy: [email protected]

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/sobotka-literacko-plastyczna-15/1540029600

  20 października (sobota), godz. 20:00

  Sala pod Amfiteatrem

  KONCERT CHASSIS

  Przyłapaliśmy Chassis w najlepszym momencie. Kiedy już potrafią światowo, a ciągle jeszcze im się chce. Można oczywiście pisać o znakomitych instrumentalistach i smakowitych harmoniach. Można snuć rozważania jak brzmi spotkanie czystej muzycznej energii i radości grania z feelingiem starych wyjadaczy. Można nawet udowadniać, że chłopaki potrafią przykopać agresywnie, nie zapominając przy tym o klasycznie rockowych melodiach. Ale podobno pisać o muzyce to jak tańczyć o architekturze.

  Przyjdź i posłuchaj. Nic już nie będzie takie samo.

  Bilety: 20 zł

  www.bilety.mok.olsztyn.pl

  Informacja Kulturalna, E.Kruka 3 (pn-pt, 11-17)

  Galeria DOBRO, Stare Miasto 24/25 (wt-nie, 12-20)

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/koncert-chassis/1540065600

  22.10 PN 18:00

  Sala pod Amfiteatrem

  POEZJĘ CZYTA SIĘ W PONIEDZIAŁEK: ALICJA BYKOWSKA-SALCZYŃSKA

  Tom wierszy „Cno” jest poezją, która nie ocala, nie przynosi pocieszenia i pozostawia człowieka bezradnym wobec ogromu bólu. To przejmujący, liryczny reportaż z podróży na Wołyń. To wędrówka w głąb pamięci, wspomnień, powidoków i dziedziczonych obrazów – ich koszmar twardnieje na kamień. Fraza Salczyńskiej emanuje granicznym bólem, przywołując kobiece opowieści zanurzone w historii rzezi wołyńskiej. Poetka opisuje poraniony, straumatyzowany los kobiet, które przeżyły piekło.

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/poezje-czyta-sie-w-poniedzialek-alicja-bykowska-salczynska-cno/1540231200

  23.10 WT 17:00

  Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały 3b

  EKSPONAT MIESIĄCA: HISTORYCZNE TABLICZKI ZNAMIONOWE

  Magia historii miasta zaklęta w niewielkich metalowych płytkach.

  Ich zagadkowe skróty i nierzadko zjawiskowe formy plastyczne skrywają w sobie tajemnicę fabryk i zakładów, ożywiających przed dziesięcioleciami municypalną tkankę. Tabliczki znamionowe z przełomu XIX i XX w., jak przemysłowe Kamienie z Rosetty, pomogą nam odkryć nici łączące dawny Olsztyn z oswojoną współczesnością. Tropem Miasta Masy Maszyny spróbujemy przywołać czas, którego już nie ma.

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/eksponat-miesiaca-historyczne-tabliczki-znamionowe/1540314000

  25.10 CZ 18:00

  Galeria DOBRO, ul. Stare Miasto 24/25

  ADAM JASTRZĘBSKI: APELACJA GIBONÓW

  Bruno Latour w płockim ZOO, czyli opowieść o polityce natury, podmiotowości zwierząt, sztuce i eksperymencie.

  Czy możliwa jest perspektywa objęcia ludzi i gibonów jednym porządkiem polityczno-społecznym w ramach hipotetycznej kultury hominidów? Czy zwierzęta mają prawa polityczne? Na czym polega ekopolityka i pro zwierzęcy zwrot w kulturze zachodniej? Nad tymi pozornie paradoksalnymi i fantastycznymi tematami zastanowimy się razem z Adamem Jastrzębskim, artystą wizualnym i historykiem sztuki, który przez trzy lata dokumentował i ingerował w życie dwóch par gibonów.

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/adam-jastrzebski-apelacja-gibonow/1540490400

  26.10 PT 19:00-22:00

  Spichlerz ul. Piastowska 13

  POTAŃCÓWKA W SPICHLERZU Z MUZYKĄ NA ŻYWO. TRANSKAPELA UNPLUGGED.

  Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni z Rodzinną Kapelą Wasilewskich. Surowe, naturalne brzmienie skrzypiec, cymbałów, fletów pasterskich, klarnetu, basów i bębna. Dynamiczne, choć zaprawione nutką melancholii i tęsknoty za starowiekiem. Z mazurskich, podlaskich i mazowieckich wiosek śladami ludowych mistrzów instrumentu, śpiewu i tańca. Do tańczenia i śpiewania. Do słuchania. Do spotkania.

  Wstęp na wydarzenie jest wolny, wejściówki w Informacji Kulturalnej MOK, przy ul. Erwina Kruka 3, (wejście od ul. Mrongowiusza).

  https://www.mok.olsztyn.pl/kalendarium/potancowka-w-spichlerzu-z-muzyka-na-zywo-transkapela-unplugged/1540580400

  100/100 STU OLSZTYNIAN NA STULECIE

  Sto fotografii olsztynian na stulecie odzyskania niepodległości! Zbieramy zdjęcia od rocznego bobasa po stuletniego nestora. Tworzymy opowieść różnych wiekowo twarzy. Zdjęcia będziemy prezentować w Internecie i w przestrzeniach naszego miasta na dowód Polski codziennej i różnorodnej, tak jak różnorodne są nasze życiorysy, fascynacje i uprawiane zawody. Ślijcie do nas swoje portretowe fotografie podpisane imieniem i wiekiem osoby, rodzajem pasji lub wykonywanego zawodu. Metryczkę prosimy opatrzyć krótkim dopełnieniem zdania: „Polska to…”. Wspólnie ułożymy opowieść o ojczyźnie.

  Zdjęcia prosimy przesyłać na adres mailowy: [email protected]

  https://www.mok.olsztyn.pl/100-olsztynian/

  Pełne kalendarium wydarzeń MOK: www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/