Montażyści z Bełchatowa zdradzają sekrety samodzielnego montażu rolet okiennych

0

Decydując się na zamówienie rolet czy plis na wymiar bezpośrednio u producenta musimy liczyć się z tym, że zamówiony produkt trafi do nas za pośrednictwem poczty lub kuriera, a co za tym idzie sami będziemy musieli go zamontować. Czy damy sobie radę?

Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję przyglądać się montażowi rolet okiennych – czy to w systemie inwazyjnym, czy nie – wie, że w zamontowaniu rolety najtrudniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru rolki/kasety, a więc zakup. Jeśli prawidłowo wymierzymy okno i kupimy rolety/plisy odpowiadające naszym pomiarom ich montaż będzie czystą formalnością.

Jednym z producentów rolet na zamówienie prowadzących sprzedaży wysyłkową jest firma SUNPLIS z Bełchatowa. Na jej stronie internetowej znajdziemy:

  • instrukcję mierzenia okna – warto zwrócić uwagę na to, że procedura mierzenia różni się w zależności od wybranego przez nas systemu rolet, w przypadku plis różnice te nie są już tak znaczne, aczkolwiek również występują;
  • instrukcję montażu wybranego systemu okiennego – sama roleta wolnowisząca daje nam możliwość montażu w trzech konfiguracjach – do ramy okiennej, do sufitu i do ściany.

Jak zamontować roletę?

Najprostsza w montażu jest roleta mocowana na specjalnych hakach. W jej przypadku wystarczy otworzyć skrzydło okienne i zawiesić rolkę/kasetę z roletą tak, aby po rozwinięciu tkanina zasłaniała szybę. Równie popularne, o ile nie popularniejsze są systemy montażowe na taśmę. Wówczas uchwyty rolki przykleja się do ramy okiennej. W tym przypadku pomocny może się okazać ołówek, którym precyzyjnie oznaczymy miejsca montażu/klejenia lewego i prawego uchwytu. Prawidłowo zamontowana roleta powinna być zamontowana po środku osi pionowej okna, nad krawędzią listwy przyszybowej.

Roleta wolnowisząca (https://sunplis.pl/pl/content/23-rolety-i-plisy-belchatow), w odróżnieniu od plisy, daje możliwość zasłonięcia całego otworu okiennego. Decydując się na takie rozwiązanie przed zamówieniem powinniśmy wymierzyć cały otwór okienny, a więc wnękę, w której osadzone jest okno. Rolka z roletą powinna sięgać od ściany do ściany, co umożliwi jej montaż. Ze względu na wielkość oraz ciężar tego typu rolet nie poleca się ich montażu na taśmę montażową. O wiele bezpieczniejsze i bardziej pewne będą tu wkręty.

Rolety z kasetami występują w dwóch wariantach – do montażu inwazyjnego na klej lub wkręty i w postaci kaset zawieszanych. Warunkiem montażu tych drugich jest skrzydło okienne z funkcją otwierania się. Rolety w kasetach najczęściej idą w parze z prowadnicami. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie montaż powinniśmy rozpocząć od przyłożenia prowadnic do listwy przyszybowej lub ramy okiennej – w zależności od specyfiki okna oraz rodzaju rolety. W większości prowadnice mocuje się do okien przy pomocy taśmy montażowej. Żeby taśma dobrze trzymała należy wyczyścić okno środkiem odtłuszającym i upewnić się, że rama jest w temperaturze pokojowej.