Outsourcing płac – oddeleguj zadanie specjalistom

0

Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej w formie outsourcingu kadr i płac to coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców rozwiązanie. Oddelegowanie czasochłonnych zadań dotyczących m.in. obsługi pracownika czy kontaktu z ZUS-em i Urzędem Skarbowym niesie wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, również w formie oszczędności. Na czym dokładnie polegają usługi outsourcingowe i co można na nich skorzystać?

Na czym polega outsourcing kadr i płac i na jakie usługi możesz liczyć?

Outsourcing kadr i płac (info: http://isp-audyt.pl/uslugi-2/kadry-place/) to przeniesienie wszystkich działań związanych z tymi kategoriami na zewnętrzną firmę, która specjalizuje się w takich zadaniach. Przedsiębiorstwo nie musi więc samodzielnie radzić sobie z takimi czasochłonnymi czynnościami, jak obliczanie wynagrodzeń pracowników i przysługujących im dni urlopowych czy przygotowywanie deklaracji podatkowych. Znacznie odciąża to zarząd firmy, jak i pracowników, którzy mogą skupić się na zadaniach bezpośrednio związanych z główną działalnością przedsiębiorstwa.

Usługi kadrowo-płacowe, prowadzone przez firmę outsourcingową, to na przykład:

– obliczanie wynagrodzeń pracowników zgodnie z panującymi przepisami prawa oraz przegotowywanie listy płac,

– ewidencja urlopów i badań lekarskich,

– prowadzenie akt pracowników,

– przygotowywanie umów, wydawanie świadectw pracy i zaświadczeń o zarobkach,

– doradztwo w sprawie przepisów prawa pracy, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz dotyczących ubezpieczeń społecznych,

– kontakt w imieniu pracodawcy z ZUS-em i US,

– organizowanie szkoleń BHP.

Korzyści płynące ze skorzystania z usług kadrowo-płacowych

Największe korzyści, jakie zyskuje firma po skorzystaniu z outsourcingu kadr i płac, to przede wszystkim oszczędności oraz możliwość oddelegowania części zadań zewnętrznemu usługodawcy. Poza tym, przedsiębiorstwo może:

– skupić się na najważniejszych celach, związanych bezpośrednio z jego działalnością,

– oszczędzić czas zarządu, który zostaje odciążony z wielu zadań,

– zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem działu kadr i płac,

– skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów zatrudnionych w firmie outsourcingowej.

Cennik obsługi kadrowej – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Cennik obsługi kadrowej jest zależny przede wszystkim od rodzaju i ilości zamówionych usług kadrowo-płacowych, a także wielkości firmy i ilości zatrudnianych przez nią pracowników. Jest to jednak zazwyczaj stały koszt, dzięki czemu przedsiębiorstwo może z łatwością zaplanować swój budżet, korzystając z usług outsourcingu.

Outsourcing kadr i płac jest opłacalnym rozwiązaniem ze względu na to, że firma korzystająca z takich usług nie musi już utrzymywać stanowisk administracyjnych w swojej wewnętrznej strukturze. W o wiele niższej cenie ma dostęp do wielu doświadczonych specjalistów, którzy rzetelnie poprowadzą kadry i zajmą się innymi usługami dla firmy.

Prowadzenie kadr przez zewnętrzną firmę – komu zlecić?

Przed wyborem odpowiedniej firmy outsourcingowej powinno się dokładnie przejrzeć dostępne oferty. Warto zdecydować się na spółkę, która wyróżnia się dużym doświadczeniem, istnieje już dłuższy czas na rynku i dysponuje gronem wykwalifikowanych specjalistów. Ważnymi aspektami jest także sposób kontaktu z pracodawcą oraz odległość od siedziby firmy.