fbpx
6 C
Olsztyn
niedziela, Marzec 24, 2019
reklama

Lot Davida Copperfielda. Na czym ta słynna sztuczka iluzjonistyczna?

Strona główna Artykuł sponsorowany Lot Davida Copperfielda. Na czym ta słynna sztuczka iluzjonistyczna?
reklama

Wielu z nas pamięta wyjątkowe show prezentowane przez Davida Copperfielda, które mogliśmy zobaczyć w latach dziewięćdziesiątych w telewizji. Jednym z najbardziej efektownych trików był wtedy lot w powietrzu. David opowiadał, że zawsze marzył o tym, aby latać, a potem pokazał, jak rzeczywiście wznosi się w powietrze na scenie. Jak było naprawdę?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że człowiek latać nie potrafi. Przynajmniej nie bez żadnego dodatkowego wyposażenia. Jednak David Copperfield w jakiś sposób potrafił unieść się w górę i robił to z niezwykłą gracją i lekkością, jakby faktycznie płynął w powietrzu. Aby ten niesamowity efekt iluzjonistyczny był możliwy, konieczne było stworzenie odpowiedniej konstrukcji, która, co ciekawe, została opatentowana.

reklama

Lot Davida Copperfielda jako efekt iluzjonistyczny został tak naprawdę stworzony przez Johna Gaughana, ale jako pierwszy zaprezentował go właśnie Copperfield. W przeciwieństwie do innego rodzaju trików z lewitacją, na przykład takich jak lewitacja Balducci, Copperfield unosił się w powietrze na wiele metrów w górę, w różnych płaszczyznach i poruszał się jak przy prawdziwym locie. Oprócz lotu Copperfield prezentował również przelot między kręcącymi się pierścieniami czy unoszenie się w środku ogromnego pudła z pleksi, co miało być dodatkowym uwiarygodnieniem jego iluzji. Czasami wybierał też kobietę z widowni i razem z nią unosił się do góry.

Lot Davida Copperfielda – wyjaśnienie efektu

Do wykonania pokazu Copperfield wykorzystał specjalne liny, które mogą wytrzymać obciążenie nawet 100 kilogramów przy szerokości kilku milimetrów. Są one produkowane tylko przez kilka fabryk na świecie. Na początku pokazu nierzadko można zobaczyć niewielkie odbicie się światła od cienkich lin. Właśnie dlatego były one malowane na kolor tła, na którym odbywa się pokaz, aby były mniej widoczne. Dodatkowo stosowano też efekt sztucznej mgły i odpowiednie oświetlenie, aby liny były praktycznie niezauważalne.

Te cienkie i wytrzymałe liny przymocowane są do pierścienia, który znajduje się na wysokości miednicy iluzjonisty. Dzięki temu, że pierścień jest schowany pod obszernym, czarnym swetrem, nie jest widoczny dla widzów. Linki podłączone są do specjalnego systemu akrobatycznego znajdującego się pod sufitem, który pozwala na latanie z różną prędkością i przyspieszeniem. Dodatkowo w obsłudze systemu uczestniczy kilka osób, aby cały show wyglądał tak efektownie.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Na czym polega przelot przez pierścienie? Tak naprawdę efekt ten jest możliwy poprzez odpowiednie obracanie się pierścieni, które nie dotykają lin. Swoje wyjaśnienie ma też trik z wlatywaniem do pudła z pleksiglasu. W tym przypadku liny są zaczepiane o dwie górne krawędzie pudła, wobec tego iluzjonista nawet wtedy, gdy jest zamknięty w pudle, może się unosić. Liny nie znajdują się wtedy bezpośrednio nad nim – pokrywka pudła umieszczana jest między dwoma linami, rozpychając je na boki.

Fantastyczne loty także w Polsce!

Jednak tak efektowne loty możemy również zobaczyć w Polsce. Aktualnie prezentuje je przede wszystkim iluzjonista Marcin Muszyński, który znany jest z programu „Mam Talent”. W jego programie znajdują się takie efekty iluzjonistyczne jak lewitacja asystentki, lewitacja na trzech mieczach czy lewitacja fortepianu wraz z pianistą. Z efektami tego rodzaju możemy zapoznać się na stronie internetowej iluzjonisty pod adresem: http://marcinmuszynski.com/.

Jeżeli chcesz zobaczyć fantastyczne loty i lewitację, sprawdź już teraz aktualne terminy pokazów iluzjonistycznych prezentowanych przez Marcina Muszyńskiego i kup bilety dla siebie i swoich bliskich!

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma