Olsztyn – w jakich branżach warto poszukać zatrudnienia

1

Sytuacja na olsztyńskim rynku pracy sprzyja poszukującym zatrudnienia – zarówno bezrobotnym, jak i tym, którzy chcą zmienić pracodawcę. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna z roku na rok informuje o zwiększonym zapotrzebowaniu kadrowym. Niska stopa bezrobocia powoduje, że w mieście łatwiej znaleźć upragniony etat. Pod względem wysokości płac Olsztyn wyprzedza duże miasta, takie jak Łódź czy Bydgoszcz. Sprawdź, w jakich branżach warto poszukać pracy.

IT

Rynek firm IT w Olsztynie stale rośnie w siłę. Obecnie działa na nim około 60 firm informatycznych, z czego około 30 ulokowano w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Najnowsze analizy ukazują, że Olsztyn ciągle wspomaga potencjał rozwojowy dla sektora IT dzięki działalności już obecnych firm z tej branży, jak również poprzez systematyczne działania władz na szczeblu lokalnym i regionalnym, ukierunkowane na zwiększanie napływu firm z sektora IT. Firmy typu IT i R&D mogą liczyć na wsparcie projektów badawczych podobne do tego uzyskiwanego przez UWM oraz Instytut PAN, przede wszystkim w ramach atrakcyjnych grantów.

Handel

Olsztyńscy pracodawcy kierują mnóstwo ofert do kandydatów na sprzedawców, kasjerów i przedstawicieli handlowych. Największe szanse w procesie rekrutacji mają osoby wykwalifikowane i dłużej praktykujące swój zawód. Sprzedawca w punkcie sprzedaży, odpowiedzialny za obsługę klienta, średnia zarobi 2532 zł brutto. Kasjer w markecie otrzyma ok. 2780 zł brutto. Z kolei kierownik sklepu małopowierzchniowego może liczyć na pensję wysokości 3800 zł miesięcznie.

Finanse

Szeroko pojęta branża finansowa zapewnia zatrudnienie specjalistom z wielu dziedzin, między innymi ekspertom od bankowości, audytu, controllingu czy księgowości. Mają oni duże szanse na zdobycie dobrze opłacanych stanowisk i uzyskanie cennych kwalifikacji.

Ubezpieczenia

Branża ta nie należy do łatwych. Jednak pomimo kryzysu, ubezpieczenia wydają jednym z najbardziej stabilnych, rozwijających się sektorów. Mediana wynagrodzeń w tej branży wynosi 5 tysięcy złotych. Co czwarty zatrudniony uzyskuje wynagrodzenie na poziomie 8 600 zł. Dyrektorzy zarabiają średnio 5 razy więcej niż szeregowi pracownicy. Ich pensja to zwykle 14 500 złotych. Osoby pracujące w przedsiębiorstwach z kapitałem polskim otrzymują w ubezpieczeniach pensje o 40 proc. mniejsze niż te z etatem w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

Gastronomia

Gastronomia generuje bardzo dużo ofert pracy, zwykle sezonowej. Bez problemu zatrudnienie znajdą kelnerzy, barmani, kucharze i pomocnicy. Szef kuchni ma znacznie większe perspektywy stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. W tej branży dodatkowym atutem wydają się atrakcyjne napiwki podnoszące wysokość wynagrodzenia. Rekruterzy zwykle nie wymagają doświadczenia zawodowego – szczególnie jeśli chodzi o kelnerów i pomoc kuchenną – dlatego gastronomia to doskonały wybór dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.

W Olsztynie warto szukać zatrudnienia w IT, handlu, ubezpieczeniach, finansach i gastronomii. W tych branżach można liczyć na szeroki wybór ofert pracy, korzystne warunki oraz zachęcające wynagrodzenia.

MK
Sprawdź oferty pracy na: praca.money.pl/praca-olsztyn-m1.html.

1 KOMENTARZ

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here