Czy dany projekt domu zmieści się na działce?

1

Wielu inwestorów chcących wybudować własny dom jednorodzinny posiada już działkę. W związku z tym konieczne jest takie dobranie projektu, aby pasował na konkretny teren. Wtedy zwykle pojawia się pytanie, czy wybrany przez nas projekt zmieści się na działce?

Wielu inwestorów chcących wybudować własny dom jednorodzinny posiada już działkę. W związku z tym konieczne jest takie dobranie projektu, aby pasował na konkretny teren. Wtedy zwykle pojawia się pytanie, czy wybrany przez nas projekt zmieści się na działce?

Zgodnie z przepisami prawa dom musi być w odpowiedni sposób usytuowany na działce. Konieczne jest zachowanie właściwych minimalnych odległości zarówno od granicy działki, jak i od sąsiednich zabudowań. Standardowo, ściana posiadająca okno nie może być zlokalizowana bliżej niż 4 metry od granicy działki, a bez okna – 3 metry. Elementy architektoniczne takie jak balkony, okapy czy tarasy lub daszki czy schody muszą być położone w odległości minimum 1,5 metra od granicy działki.

Architekci wskazują, że najlepiej, aby dom zajmował nie więcej niż 30-40% przestrzeni na posiadanej działce. Wtedy będziemy mieli też odpowiednią przestrzeń do urządzenia przydomowego ogrodu, łatwiejszy podjazd samochodem. Jak zatem dobrać odpowiedni projekt?

Kupujesz projekt gotowy? Wymiary minimalne działki sprawdzić od razu

W najwygodniejszej sytuacji znajdują się ci, którzy chcą kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego – możemy to zrobić obecnie również przez internet. W tym przypadku najczęściej w specyfikacji projektu znajdują się informacje o wymaganej minimalnej szerokości działki oraz minimalnej długości działki do realizacji danego projektu.

Możemy wobec tego sprawdzić, czy konkretny projekt domu będzie odpowiadał wymiarom działki. Wtedy, gdy mamy działkę niewymiarową, na przykład wąską, możemy bez problemu skorzystać również z projektów przygotowywanych właśnie z myślą o takich działkach. Bez problemu zmieszczą się one na tych mniejszych, gdzie ważny jest każdy metr.

Co wtedy, gdy wymiary minimalne nie są podane?

Jeżeli gotowy projekt, który nas interesuje, nie ma oznaczonych wymaganych minimalnych wymiarów działki, możemy sami sprawdzić, czy będzie pasował na naszą. W tym celu wyszukajmy informację o powierzchni zabudowy – jest to powierzchnia, którą zajmuje gotowy budynek na działce. Pamiętajmy jednak, że nie uwzględnia on elementów drugorzędnych, na przykład schodów zewnętrznych, daszków.

Porównajmy wtedy powierzchnię zabudowy z wymiarami działki, pamiętając o powyżej wskazanych przepisach, które informują o minimalnych odległościach od granicy działki oraz od sąsiednich zabudowań. Gdy mamy jakiekolwiek problemy związane z doborem właściwego projektu domu, skonsultujmy się z architektem i przekażmy mu plan posiadanej przez nas działki.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub doradztwa, poradź się specjalistów z Pracownia-projekty.dom.pl.

1 KOMENTARZ

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here