Konserwacja okien w kilku prostych krokach

0

Wraz z nadejściem wiosny przychodzi czas na sprawdzenie stanu naszych okien. Ich szczelność i odpowiednia regulacja mogą nam zapewnić duże oszczędności na ogrzewaniu mieszkania.

Zakup okien stanowi niemały wydatek, dlatego też warto starać się, by przetrwały one w idealnym stanie przez wiele lat. Z uwagi na to, iż pod wpływem temperatury – wysokiej latem i niskiej zimą – tworzywo rozszerza się i kurczy, możemy mieć do czynienia z nieszczelnością i szybszym zużyciem. Dlatego warto po sezonie zimowym poddać okna konserwacji, którą dobrze jest przeprowadzić wiosną, gdy dni są coraz cieplejsze. Wiele z tych prac możemy wykonać sami, przedłużając naszym oknom trwałość i zapewniając sobie komfort ich użytkowania.
Okna z PVC są dość wytrzymałe na warunki atmosferyczne, jednak wymagają okresowego przeglądu. Jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone, wiatr, śnieg i mróz mogą je łatwo uszkodzić. Konserwację należy rozpocząć od ich umycia, usunięcia mechanicznych zanieczyszczeń i brudu zalegającego w kącikach. – Najlepiej to zrobić za pomocą irchy lub papierowych ręczników. W żadnym wypadku nie należy stosować gazet, ani materiałów sztywnych, ze szwami, które mogą powodować zarysowania na szybie – wyjaśnia Piotr Polkowski z JDG, olsztyńskiej firmy zajmującej się produkcją okien.

Dobór odpowiednich środków czyszczących jest równie ważny. Do szyb wybieramy produkty do nich przeznaczone i dostępne w sklepach. Problem może pojawić się z odpowiednią konserwacją ram, szczególnie gdy jest ona okleinowana. W tym wypadku najlepiej jest zwrócić się o poradę do producenta okien lub do pracowników specjalistycznego sklepu, którzy doradzą odpowiednie płyny dostępne w ich asortymencie.

Kolejnym krokiem jest przegląd okna od strony technicznej, czyli sprawdzenie okuć i uszczelek. – Należy przejrzeć okucia pod kątem ich zużycia i prawidłowego działania w całym zakresie obrotu klamki. Jeżeli okucie w którymś miejscu jest zużyte na tyle, że się nie domyka, lub okno opadło tak, że uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, powinniśmy wezwać fachowca, który dokona niezbędnej regulacji docisku skrzydła do ramy i spasuje niesprawne okucia. Jeżeli zaś dany element jest uszkodzony, powinniśmy go wymienić – tłumaczy Piotr Polkowski.

Po oględzinach technicznych smarujemy elementy ruchome, co zapobiegnie korozji, zmniejszy tarcie i przyczyni się do bezawaryjnego użytkowania. Pomocnymi tu środkami okazują się: wazelina techniczna, oleje maszynowe lub smary na bazie silikonu. Wazeliną lub smarem silikonowym zabezpieczamy także uszczelki przed wpływami czynników atmosferycznych, zapewniamy im przez to dobre przyleganie i zapobiegamy przymarzaniu. Uszkodzone należy wymienić.

Jeżeli wszystko wykonaliśmy jak należy, będziemy mogli zaoszczędzić parę groszy podczas kolejnego sezonu grzewczego. W przypadku gdy obawiamy się samemu zakonserwować nasze okna, zawsze możemy zadzwonić po fachowca.


Firma JDG
działa już od 2003 roku. W tym czasie zdążyła wyrobić sobie renomę na lokalnym rynku. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości stolarki z PCV, okien, drzwi oraz witryn. JDG od początku istnienia nastawiona jest na kompleksową obsługę klienta. Siedziba firmy mieści się pod adresem Barczewko 133 A, a biuro handlowe na ul. Partyzantów 67/10 w Olsztynie.

Serwis: tel. 517 856 196
Biuro handlowe Olsztyn: tel. 508 594 888
Produkcja Barczewko: tel. 505 430 372

www.jdg.olsztyn.pl

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here