W niedzielę 2 kwietnia na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Po raz czwarty również w Olsztynie, za sprawą Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. Budynek Urzędu Miasta rozbłyśnie niebieskim światłem, a na Placu Jana Pawła II odbędzie się błękitny happening, bo właśnie kolor niebieski symbolizuje autyzm.

Olsztyńskie obchody ŚDŚA rozpoczną się o godz. 18. Wieża ratusza rozbłyśnie błękitną iluminacją jak Statua Wolności w Nowym Jorku, opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i wiele innych budynków na całym świecie. Tuż obok stanie wielki telebim, na którym wyświetlane będą prezentacje o autyzmie. Rodzice dzieci z tą coraz powszechniejszą niepełnosprawnością opowiedzą zebranym o swoim codziennym życiu z autyzmem.

Będzie również błękitny poczęstunek, wielkie malowanie obrazów, wspólny taniec i wspólne odśpiewanie piosenki dla autyzmu z udziałem muzyków zespołu Czerwony Tulipan. Na koniec uczestnicy zgromadzą się do pamiątkowego zdjęcia na schodach ratusza, oczywiście z błękitnymi balonami w dłoniach. – Spotykamy się, by upowszechniać wiedzę o autyzmie i udowadniać, że ludzie z różnego rodzaju niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi uczestnikami lokalnych społeczności. Tak samo jak wszyscy inni mają prawo do edukacji, do pracy, do szczęścia, po prostu do normalnego życia – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w błękitnym happeningu. Bądźmy tego dnia razem dla ludzi z autyzmem, ubierzmy się na niebiesko lub z wyraźnym niebieskim akcentem.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony 2 kwietnia na całym świecie od 2006 roku z inicjatywy amerykańskiej fundacji Autism Speaks. Autyzm został uznany przez ONZ za najgroźniejszą chorobę cywilizacyjną XXI wieku, obok AIDS i chorób nowotworowych. Według ostrożnych szacunków w Polsce mieszka obecnie ok. 30 tys. ludzi z autyzmem, a zaburzenia ze spektrum ujawnią się u jednego na 80 urodzonych w tym roku dzieci.
Patronat honorowy nad obchodami ŚDŚA w Olsztynie sprawuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.