fbpx
19 C
Olsztyn
czwartek, Kwiecień 25, 2019
reklama

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – spotkanie ze świadkiem historii

Strona główna Wiadomości Galerie Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – spotkanie ze świadkiem historii
reklama

6. marca w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych w olsztyńskim gimnazjum zorganizowano wzruszające spotkanie z Haliną Nowina – Konopka (architektem, posłanką na sejm trzech kadencji, radną olsztyńską). W wydarzeniu wzięli udział uczniowie dwóch szkół, którzy wysłuchali rodzinnej historii – opowieści o uratowaniu z zagłady lekarza pediatrii Augusty Mandel.

reklama

Małżeństwo Halina i Jerzy Wesołowscy z Tarnowa ocalili podczas II wojny światowej swoją sąsiadkę i otrzymali od Instytutu Yad Vashem Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Rodzina Wesołowskich została uhonorowana tytułem i medalem podczas uroczystej ceremonii wręczenia odznaczeń, która odbyła się 15.06.2016 w Muzeum POLIN w Warszawie. Podczas uroczystości obecni byli uczniowie olsztyńskiego gimnazjum. Podczas spotkania zaprezentowano uczniom dyplom i oryginalne dokumenty, które powstały w trakcie długiego procesu przyznawania medalu Sprawiedliwym.

Halina Nowina – Konopka jako dziecko była świadkiem wielu wydarzeń, ale część wojennych historii pamiętała z opowieści swoich rodziców. Jej rodzice, Halina i Jerzy Wesołowscy, ratując w czasie wojny Żydówkę ryzykowali życie swoje i swoich dzieci. To, co zadecydowało o ich decyzji, to wiara i wartości. Przekonanie o tym, że największą wartością jest życie każdego człowieka, każdego należy ratować, ale czynić to bezinteresownie.

reklama
reklama

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma