Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – spotkanie ze świadkiem historii

  6. marca w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych w olsztyńskim gimnazjum zorganizowano wzruszające spotkanie z Haliną Nowina – Konopka (architektem, posłanką na sejm trzech kadencji, radną olsztyńską). W wydarzeniu wzięli udział uczniowie dwóch szkół, którzy wysłuchali rodzinnej historii – opowieści o uratowaniu z zagłady lekarza pediatrii Augusty Mandel.

  Małżeństwo Halina i Jerzy Wesołowscy z Tarnowa ocalili podczas II wojny światowej swoją sąsiadkę i otrzymali od Instytutu Yad Vashem Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Rodzina Wesołowskich została uhonorowana tytułem i medalem podczas uroczystej ceremonii wręczenia odznaczeń, która odbyła się 15.06.2016 w Muzeum POLIN w Warszawie. Podczas uroczystości obecni byli uczniowie olsztyńskiego gimnazjum. Podczas spotkania zaprezentowano uczniom dyplom i oryginalne dokumenty, które powstały w trakcie długiego procesu przyznawania medalu Sprawiedliwym.

  Halina Nowina – Konopka jako dziecko była świadkiem wielu wydarzeń, ale część wojennych historii pamiętała z opowieści swoich rodziców. Jej rodzice, Halina i Jerzy Wesołowscy, ratując w czasie wojny Żydówkę ryzykowali życie swoje i swoich dzieci. To, co zadecydowało o ich decyzji, to wiara i wartości. Przekonanie o tym, że największą wartością jest życie każdego człowieka, każdego należy ratować, ale czynić to bezinteresownie.

  DODAJ KOMENTARZ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here