fbpx
-3.6 C
Olsztyn
środa, Marzec 20, 2019
Strona główna Wiadomości Korupcja przy budowie drogi ekspresowej Olsztyn-Olsztynek

Korupcja przy budowie drogi ekspresowej Olsztyn-Olsztynek

reklama

Inspektor nadzoru i właściciel biura projektowego zatrzymani przez agentów CBA z Lublina. Wpadli na procederze wymuszania łapówek za pozytywne odbiory sieci elektroenergetycznej przy budowie drogi ekspresowej.

Funkcjonariusze z lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Ostródzie dwie osoby w związku z łapówkami za odbiory robót elektroenergetycznych przy budowach dróg ekspresowych. Jedną z nich jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, a drugą osoba prowadzącą biuro projektowo – doradcze wystawiająca faktury za fikcyjnej prace, które umożliwiały „legalizowanie” wręczanych korzyści majątkowych.

reklama

Obecnie realizowany wątek śledztwa CBA, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, dotyczy ponad 16 tys. zł łapówek dla inspektora za wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn – Olsztynek. Głównym inwestorem jest tu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która podpisała umowę na wybudowanie trasy z generalnym wykonawcą, a ten z kolei zatrudnia podwykonawców.

Funkcjonariusze CBA z Lublina ustalili, że inspektor nadzoru za swoje pozytywne opinie potwierdzające, że sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się do eksploatacji żądał łapówek. Brak takiej opinii skutkował by nieodebraniem części inwestycji, karami umownymi, a nawet zerwaniem umowy. Podwykonawca mógłby zostać z niczym, bez pieniędzy za wykonane już prace. Tą zależność wykorzystywał w swoim procederze zatrzymany przez CBA inspektor nadzoru z Ostródy.

Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował zatrzymanego przez CBA inspektora nadzoru.

CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczyli korzyść majątkową inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac, zgłaszali się do Delegatury CBA w Lublinie i skorzystali z klauzuli niekaralności wynikającego z art. 229 § 6 kodeksu karnego: ”Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział”.

Generalna Dyrekcja Drug Krajowych i Autostrad w Olsztynie wydała oświadczenie:

Informujemy, że zarzuty korupcyjne w związku z odbiorem robót elektroenergetycznych na budowie drogi ekspresowej S51 dotyczą pracownika dostawcy energii i jego relacji z niektórymi z podwykonawców inwestycji.

Co ważne, zarzuty nie dotyczą ani Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ani żadnego z pracowników GDDKiA. Jak wynika z informacji przekazanych od CBA, inwestycja prowadzona przez GDDKiA została w tej sprawie wykorzystana do osiągnięcia korzyści majątkowych przez  pracownika jednego z dystrybutorów energii oraz właściciela biura projektowego. GDDKiA oświadcza, że udzieli CBA niezbędnej pomocy i będzie współpracować przy wyjaśnianiu tej sprawy.

Co więcej, inwestycja budowy trasy S51 przebiega obecnie zgodnie z harmonogramem.

reklama

1 KOMENTARZ

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE TEMATY

RABATOL.PL