fbpx
-3.6 C
Olsztyn
środa, Marzec 20, 2019
Strona główna Wiadomości Olsztyn: Stracił prawo jazdy za omijanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych

Olsztyn: Stracił prawo jazdy za omijanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych

reklama

Policjanci zatrzymali prawo jazdy 66- latkowi, który na pasach ominął inny pojazd, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Osoba piesza musiała odskoczyć, by uniknąć potrącenia. Za popełnione wykroczenie, mężczyzna odpowie przed sądem.

W piątek (03.02,17 r.) podczas patrolowania ulic miasta, policjanci olsztyńskiej drogówki, na ul. Dworcowej zauważyli osobowego forda, który wjechał na pasy, mimo, iż samochód obok zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa przechodzącym przez jezdnię pieszemu. Osoba musiała odskoczyć, aby uniknąć potrącenia.

reklama

Funkcjonariusze zatrzymali nieodpowiedzialnego kierowcę do kontroli. Mieszkaniec Nidzicy był trzeźwy. Kierowca forda, nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mu prawa jazdy. Dokument wraz z notatką z interwencji trafi do sądu. To tam podjęta zostanie decyzja, czy 66- latek zachowa swoje uprawnienia.

Policjanci apelują

Wyprzedzanie, wymijanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach. Pieszy powinien czuć się tam bezpiecznie, tymczasem wciąż wiele osób ginie na przejściach przez pośpiech i brak wyobraźni kierowców.

Art. 26 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi jasno:

„Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.(…)

3.Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.(…)”

reklama

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE TEMATY

RABATOL.PL