Skandal na uniwersytecie. Władze oskarżone o plagiat

  Prof. Piotr Obarek oskarża UWM o plagiat: – kieruję zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez rektora UWM.

  Prof. Piotr Obarek z Wydziału Sztuki UWM jest autorem charakterystycznego logo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Naukowiec utrzymuje, że wszelkie przeróbki znaku graficznego są niedozwolone i tylko on może wyrazić na nie zgodę. Zdaniem profesora uczelnia złamała prawo, modyfikując jego twórczość.

  logo-uwm-obarek-2– 21 września 2016 r. Rektor UWM Ryszard Górecki, wprowadził do powszechnego obiegu jako oficjalnie obowiązującą, splagiatowaną wersję logo mojego autorstwa – mówi prof. Obarek.

  W 2000 roku prof. Obarek zaprojektował znak graficzny uczelni, a władze uczelni podpisały z nim umowę, mówiącą o tym, że UWM nie może dowolnie modyfikować logo, a wszelkie zmiany musiały być konsultowane z twórcą logotypu.

  – Nie przeniosłem zależnych praw autorskich do logo UWM, tym samym zakazałem jakichkolwiek modyfikacji mojego projektu bez mojej zgody. Nie informując mnie o niczym Rektor UWM, bez mojej zgody i wbrew prawu, zarządzeniem wprowadził do powszechnego obiegu zdeformowaną wersję mojego projektu przywłaszczając sobie prawa autorskie do mojego znaku – wyjaśnia prof. Obarek. – Uczelnia w pierwszym etapie wyjaśnień, upierała się, że mogła zniekształcić logo, z czego wycofała się później przyznając się do winy i oddając mi rację. Mimo moich starań do polubownego rozwiązania sprawy, od miesiąca nie otrzymałem od rektora Ryszarda Góreckiego, żadnej odpowiedzi w kwestii woli respektowania moich osobistych praw autorskich.

  Obarek dodaje również, że skutkiem wprowadzenia splagiatowanego logo do obiegu, jest wielokrotne naruszanie jego praw autorskich na szerokich polach eksploatacji w druku i w Internecie.

  – Wobec zaistniałych faktów łamania prawa, skieruję zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez rektora UWM z art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – dodaje prof. Obarek.

  2 KOMENTARZE

  DODAJ KOMENTARZ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here