fbpx
-3.6 C
Olsztyn
środa, Marzec 20, 2019
Strona główna Wiadomości 500 lat Kopernika w Olsztynie

500 lat Kopernika w Olsztynie

reklama

W listopadzie minęła 500. rocznica przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna. W Zamku Kapituły Warmińskiej odbyła się jubileuszowa konferencja.

Inscenizacja przyjazdu astronoma na zamek w Olsztynie rozpoczęła konferencję zorganizowaną z okazji  500. rocznicy przybycia Mikołaj Kopernika do stolicy Warmii. W rolę astronoma wcielił się  Marcin Kiszluk, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

reklama

Staropolskim zwyczajem, Piotr Grzymowicz przywitał Kopernika chlebem i solą. W swoim przemówieniu prezydent miasta podkreślił wagę osiągnięć astronoma.

– To dorobek Mikołaja Kopernika jest dzisiaj największym dziedzictwem kulturowym Olsztyna i Warmii. Chlubimy się faktem, że jesteśmy miastem kopernikańskim – mówił Grzymowicz. – Potrzebujemy Mikołaja Kopernika także dzisiaj, bo każde miasto potrzebuje swojej tożsamości, swoich korzeni kulturowych, swoich wybitnych postaci wpisanych w jego historię.
 
Po części oficjalnej, o objęciu urzędu administratora dóbr kapituły warmińskiej w Olsztynie, w swoim wykładzie opowiedział ks. prof. Andrzej Kopiczko. Zaprezentowano również wyniki audytu turystycznego Szlaku Kopernikowskiego. Konferencję zakończyło widowisko teatralne „Poranek Mikołaja Kopernika” w wykonaniu aktorów olsztyńskiego teatru.

Obchody 500. rocznicy przybycia Mikołaja Kopernika na Warmię trwają od lutego 2016. W programie znalazły się m.in. wystawa „Mikołaj Kopernik”, panel dyskusyjny „Oblicza Mikołaja Kopernika” z udziałem naukowców, koncert muzyki elektronicznej oraz premiera spotu promującego jubileusz. Z dorobkiem astronoma mogli zapoznać się także mieszkańcy Kaliningradu.

reklama

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE TEMATY

RABATOL.PL