Choć w teorii każdy kierowca wie, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym jest niedopuszczalne, to jednak nie każdy stosuje się do tego w praktyce. Efektem tego są zdarzenia drogowe, często tragiczne w skutkach. Na szczęście w przypadku 21-latki potrąconej przez samochód, który ominął autobus obyło się bez poważnych obrażeń.

Przepisy ruchu drogowego jasno regulują zasady zachowania na przejściach dla pieszych. Kierowcy są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożność zbliżając się do przejścia oraz ustąpienia pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu. Zabronione jest wyprzedzanie pojazdów na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Niedopuszczalne jest także omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Niestety do takiej sytuacji doszło wczoraj (16.11.2016) rano na ul. Piłsudskiego. Kierowca osobowej skody ominął autobus, który ustąpił pierwszeństwa osobom stojącym na przejściu i potrącił przechodzącą po pasach młodą kobietę.

21-latka została przetransportowana do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń. Policjanci pracujący na miejscu zatrzymali sprawcy prawo jazdy, które razem z dokumentacją ze zdarzenia trafi do sądu.

Jak mówią funkcjonariusze olsztyńskiej „drogówki”:
„Kierowcy w Olsztynie jeżdżą za szybko i nie zwracają uwagi na to, co dzieje się na drodze. Szczególnie teraz, przy złych warunkach pogodowych wzmożona ostrożność podczas jazdy powinna być priorytetem. Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania a opady deszczu i śniegu znacznie ograniczają widoczność. Powinni pamiętać o tym również piesi, którzy bardzo często wchodzą na pasy bez upewnienia się, czy to bezpieczne”.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. To, że my przestrzegamy przepisów nie oznacza, że każdy będzie poruszał się zgodnie z prawem. Dlatego apelujemy, aby każdy przed wejściem na pasy, nawet na zielonym świetle, rozejrzał się i upewnił, czy jest bezpieczny. Zajmie to tylko chwilę i może uratować życie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Janosik

I bardzo dobrze niech połowie tego społeczeństwa nie umiejacym zachować się na drodze zabiorą prawko…to jest jakaś plaga codziennie widzi się idiotów…nie ma dnia żeby jakiś tępy frajer nie wyprzedził na pasach lub na czerwonym nie pojechał ….i tylko patrzeć jak sobie krzywdę zrobi – i wtedy nie żal 😥 ale jak Bóg winnej osobie krzywdę zrobi to wtedy współczucia i lament i tłumaczenia bo on taki niewinny.. .patrzcie i myślcie ludzie co robicie…bo jak mòwią Ludzka głupota nie ma granic😃

Janusz Dembkowski

Do pierdla z nim

Tomasz Osiński

Drogówka zamiast właśnie zająć się bandytami omijającymi pojazdy na przejściach dla pieszych, to wolą łapać tych, co najadą na ciągłą przy skrzyżowaniu Dąbrowszczaków z Piłsudskiego. Szkoda strzępić ryja..

Eliza Waśkiewicz

Pamiętam jak przeniesiono jedyne wtedy pasy do Aury (jak ktoś nanich życie stracił ) aż pod ratusz a tu wstawione zostały barierki. Przejścia były dwa – przy urzędzie Marszałkowskim i przy ratuszu. A teraz po budowie tramwajów tych przejść jest tak tyle, że aż głowa boli… to samo miejsce , dodatkowa linia komunikacyjna i potrzeba przejść dla pieszych co 20 metrów. ….
Strach tamtędy przechodzić.

Darek Sobolewski

Ja boję się już zatrzymywać przed przejściem…każdego dnia widzę takie sytuacje….

Krzysztof Konkol

Wacha a o czym ostatnio gadalismy…?

wpDiscuz