Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich uczestników ruchu. Kierowcy bardzo często zapominają, że wraz ze zmianą aury powinni zmienić technikę prowadzenia pojazdu. Tylko w ciągu ostatnich dni na terenie powiatu olsztyńskiego doszło do 27 kolizji. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek podczas jazdy.

Panująca obecnie jesienna aura sprawia, że warunki na drodze są bardzo zmienne i zdradliwe.

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem.

Tylko w ciągu ostatniej doby na terenie powiatu doszło do 27 kolizji, w tym do 16 na terenie samego Olsztyna. Najczęstszą ich przyczyną była nadmierna prędkość.

W poniedziałek (14.11.2016) około godz. 08:00 w Biskupcu na ul. Kopernika kierowca bmw nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i zjechał na przeciwległy pas ruchu gdzie zderzył się z jadącym z naprzeciwka oplem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowych sprawca został ukarany mandatem u punktami karnymi.

Niecałą godzinę później, w Olsztynie na ul. Żołnierskiej kierujący peugeotem nie dostosował prędkości do wykonywanego manewru skrętu w prawo i uderzył w tył suzuki. Policjanci założyli na nieuważnego kierowcę mandat i punkty karne.

W tym samym czasie na trasie Kobułty-Rudziska kierująca audi również jechała za szybko, w wyniku czego na łuku drogi straciła panowanie nad autem, wpadła do przydrożnego rowu i dachowała. Mimo, iż zdarzenie wyglądało groźnie, nikomu nic się nie stało. Kobieta otrzymała mandat a na jej konto wpłynęły punkty karne.

Jak mówią policjanci, przyczyną wielu zdarzeń drogowych jest również nieuwaga osób siedzących za „kółkiem”. Kierowcy bardzo często przez pośpiech lub rozkojarzenie nie zwracają uwagi na to, co dzieje się wokół nich przez co dochodzi do kolizji.

Przykładem takiego zachowania może być wczorajsze zdarzenie drogowe na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Leonharda. Kierowca suzuki podczas manewru skrętu w prawo stracił panowanie nad autem i uderzył w słup z sygnalizatorem świetlnym. Zdarzenie zarejestrowały kamery ITS. Jak widać na nagraniu, kierujący pojazdem mężczyzna nie jechał szybko. Coś musiało odwrócić jego uwagę.

Policjanci olsztyńskiej drogówki apelują do wszystkich kierowców o rozwagę i zdrowy rozsądek. Przypominają również, że obecna aura pogodowa nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. „Wolniej, znaczy bezpiecznjej”- taka zasada powinna towarzyszyć nam podczas podróży.

2 KOMENTARZE

  1. Wieści ze wsi Olsztyn: miejski monitoring działa, codziennie dostawa świeżych informacji o tym który obywatel przejeżdża na czerwonym dłubiąc w nosie. Czy KMP płaci za te szalone doniesienia w mediach czy też na prawdę nic się tu nie dzieje?

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here