Zadbaj o zdrowie i przyjdź do Galerii Warmińskiej

Jesień to czas, gdy wielu z nas czuje się zmęczonymi, znużonymi, obolałymi. Czy to tylko jesienne przemęczenie, czy może początek choroby? W jakie sygnały ciała należy się wsłuchać bardziej niż w inne? Po garść porad zdrowotnych od specjalistów i na podstawowe badania zapraszamy 19 i 20 listopada do Galerii Warmińskiej.

W weekend 19-20 listopada w Galerii Warmińskiej po raz kolejny zostanie zorganizowana akcja „Zdrowie pod kontrolą”, w czasie której bezpłatnie będzie można uzyskać porady od studentów medycyny i lekarzy oraz pomóc innym oddając krew w ramach akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie (19 listopada), czy rejestrując się w bazie dawców szpiku. „Zdecydowaliśmy się na kolejną edycję akcji realizowanej wspólnie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland „Zdrowie pod kontrolą” ponieważ poprzednia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem naszych klientów. Zdrowie to priorytet wszystkich nas, a popularyzacji zdrowego stylu życia i profesjonalnych porad nigdy nie jest za wiele” – mówi Michał Tur, dyrektor Galerii Warmińskiej.

Akcja „Zdrowie pod kontrolą” w najbliższą sobotę i niedzielę będzie się odbywała na terenie Galerii Warmińskiej w godz. 11 – 17:00 . W tym czasie będzie można korzystać z następujących stref:

  • „sercowej”:, w której będzie mierzone ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi (to przesiewowe badania mające na celu wzrost świadomości społeczeństwa oraz wcześniejsze wykrycie chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości lub nadwagi i cukrzycy.) Dodatkowo studenci medycyny będą przeprowadzać badanie EKG, a jego wyniki będzie można na miejscu skonsultować z lekarzem.
  • „żywieniowej”, gdzie będzie badany skład masy ciała i będę prowadzone konsultacje dietetyczne
  • „pierwsza pomoc” – w tej strefie będzie można nauczyć się  zachowań w sytuacjach zagrożenia życia tj. omdleniach, złamaniach, zatrzymaniu krążenia.
  • wyroluj raka” – na tym stoisku eksperci będą uczyli samokontroli piersi i jąder. Studenci będą też odpowiadać  na pytania dotyczące chorób nowotworowych, wskażą miejsca, gdzie osoby chore mogą uzyskać pomoc i wsparcie, jak również udzielą informacji o badaniach profilaktycznych.

Oprócz wymienionych stoisk będą też takie, na których będzie można wykonać badania spirometryczne, badanie zmian skórnych przy użyciu dermatoskopu, będą też pomiary wydychanego tleny węgla i porady stomatologiczne.
„Dla nas szczególnie ważne jest też stoisko, na którym będzie się można zarejestrować jako dawca szpiku i oddać krew. Te akcje przeprowadzaliśmy w Galerii Warmińskiej kilkakrotnie i zawsze z sukcesami. Dość wspomnieć, że dzięki akcjom w naszej galerii udało się znaleźć czterech genetycznych bliźniaków dla ludzi chorych na białaczkę” – podkreśla Michał Tur.
W czasie „Zdrowia pod kontrolą” jedno ze stoisk będzie przeznaczone dla dzieci – będzie to tzw. „Szpital Pluszowego Misia”, w którym dzieci będą się opiekowały chorymi pluszakami i w ten sposób oswajały z białymi lekarskimi i pielęgniarskimi fartuchami.

fb_post

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here