Choć dostępny był już przed weekendem, to oficjalną premierę miał przy okazji 663. urodzin miasta (31 października). W Internecie działa przewodnik po Olsztynie w języku migowym.

Film z lektorką posługującą się językiem migowym to opowieść o największych atrakcjach turystycznych Olsztyna. Zrealizowała Spółdzielnia Socjalna „FADO” reprezentująca łódzki oddział Polskiego Związku Głuchych.

– Wszelkie informacje w języku migowym mają dla osób głuchych znaczenie zasadnicze – przyznaje Ewa Twardowska z Polski Związek Głuchych. – To są informacje w ich naturalnym języku. Trzeba o tym pamiętać, bowiem nawet jeśli uczą się języka polskiego i rozumieją, to jest to wciąż mniej wygodne i precyzyjne niż korzystanie z języka migowego.

Materiał przedstawia najważniejsze punkty stolicy Warmii i Mazur. Dzięki temu informacje o nich mogą trafić do jeszcze szerszego kręgu odbiorców.

– Na trwającym około 17 minut filmie można zobaczyć m.in. Stare Miasto, zamek, Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”, jeziora, parki Śródmieścia i planetarium – wymienia prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Zdjęcia w różnych punktach miasta zostały zrealizowane w sierpniu.

Co ważne, przewodnik będzie promowany wśród osób należących do Polskiego Związku Głuchych. Będzie to możliwy m.in. dzięki stronie internetowej www.pzg.lodz.pl.

– Jest to o tyle istotne, że ostatnimi czasy na ulicach Olsztyna coraz częstszym widokiem są całe wycieczki osób głuchych, którym towarzyszą przewodnicy posługujący się językiem migowym – podkreśla dyrektor ratuszowej promocji, Krzysztof Otoliński.

Biuro Promocji planuje rozesłać przewodnik na płytach DVD wraz z folderami o naszym mieście do ośrodków PZG w całym kraju oraz szkół, w których uczą się osoby głuche.