Dziesiątki tysięcy olsztynian i przyjezdnych odwiedzą wkrótce pobliskie nekropolie. Podpowiadamy, jak najłatwiej dostać się do cmentarzy.

Przede wszystkim zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej. Autobusy będą mogły dojechać w wiele miejsc, w których nie będzie możliwy powszechny ruch. Poza tym niezależnie od dostępnych na co dzień linii, uruchomione zostaną specjalne połączenia. Już teraz jest ich znacznie więcej.

W zbliżający się weekend autobusy będą kursować nawet co 15 minut. Łącznie w sobotę i w niedzielę wykonanych zostanie o 25 przejazdów więcej, niż w inne weekendy. Dodatkowe połączenia zostaną utrzymane także w kolejnych dniach. 1 listopada będzie ich 123, czyli o 58 więcej, niż w standardową niedzielę/święto.

Łącznie podczas zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych komunikacja miejska będzie kursować znacznie częściej, niż w poprzednim roku. Do Dywit 1 listopada wykonanych zostanie o 30, a na ul. Poprzeczną aż o 115 połączeń więcej.

Niezmiennie spora liczba odwiedzających cmentarze będzie chciała dostać się do nich własnym autem. Trzeba jednak pamiętać, że przy nekropoliach będzie obowiązywać inna organizacja ruchu, niż na co dzień. Dlatego należy uważnie obserwować znaki oraz wskazania policjantów.

W przypadku nekropolii w Dywitach od późnych godzin wieczornych w poniedziałek (31 października) do wtorkowego południa ul. Wadąska będzie jednokierunkowa od al. Wojska Polskiego w kierunku Kieźlin. Natomiast do godzin porannych w środę (ok. 4:00, 2 listopada) będzie dwukierunkowa na odcinku duży parking – al. Wojska Polskiego. W Dywitach od strony Kieźlin będzie można dojechać tylko komunikacją miejską, taksówkami oraz rowerami.

Przy ul. Poprzecznej organizacja ruchu między 31 października (od 23:30) do 2 listopada (4:00) będzie podobna do tej z poprzednich lat. Jednokierunkowe będą ulice: Zientary-Malewskiej (od Cichej do Poprzecznej), Poprzeczna (od Zientary-Malewskiej do Jagiellońskiej) oraz Borowa. Poza tym po ulicy Erdmanowej odbywać się będzie tylko ruch pieszy, a po Cichej będą mogły poruszać się jedynie taksówki, komunikacja miejska, służby oraz mieszkańcy.  

[mapy i opis zmian komunikacyjnych] [tabela jazdy autobusów]