To szalony tydzień pod względem nagród i wyróżnień dla stolicy Warmii i Mazur. W drugiej połowie września włodarze naszego miasta odebrali cztery laury.

Są dwie inwestycje, które w ostatnich kilkunastu miesiącach przebijają wszystkie inne zrealizowane w Olsztynie. To oczywiście zagospodarowanie brzegów jez. Ukiel oraz modernizacja transportu zbiorowego. Zostały dostrzeżone, nie tylko na krajowej arenie. Teraz każda z nich została wyróżniona ponownie.

Tramwajowy projekt znalazł się wśród Top Inwestycji Polski Wschodniej 2016. O wyborze zdecydowała Rada Konsultacyjna, w skład której wchodzili m.in. biznesmeni, dziennikarze, samorządowcy, przedstawiciele administracji. Wśród kryteriów, jakie były brane pod uwagę są m.in. rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne oraz nowatorstwo. Co ciekawe – w poprzedniej edycji konkursu w dziesiątce najlepszych znalazło się Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel.

I właśnie ta inwestycja została dostrzeżona przez specjalistów od planowania miast. Towarzystwo Urbanistów Polskich rozstrzygnęło konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Laureatem w kategorii nowo wykreowana przestrzeń zieleni został właśnie Ukiel.

– Odbierane przez nas nagrody są potwierdzeniem słuszności podejmowanych działań – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Co ważne, doceniają je przedstawiciele specjalistycznych branż, więc nie jest to wybór przypadkowy.

Jednak nie tylko inwestycje zostały docenione. Laury trafiły także ogólnie do samorządu. Mowa o rankingach przygotowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” oraz pismo „Wspólnota”. W obu przypadkach stolica Warmii i Mazur zajmowała trzecie miejsce.

Autorzy pierwszego z nich zajęli się miastami otwartymi. Wśród czynników, jakie brali pod uwagę były m.in. warunki pozwalające na wykorzystanie nowych technologii, wspierające ochronę środowiska i przeciwdziałające wykluczeniom. Poza tym analizowany był udział mieszkańców w decyzjach podejmowanych przez rządzących. Przed Olsztynem znalazły się Poznań i Gdynia, za m.in. Rzeszów, Lublin, Łódź, Warszawa i Toruń.

Zestawienie „Wspólnoty” dotyczyło natomiast wydatków inwestycyjnych w latach 2013-15. Tu wyżej sklasyfikowane zostały tylko Toruń i Lublin.

– Nie chodzi o to, żeby wydawać, ale żeby wydawać z głową – mówi Piotr Grzymowicz. – I my to robimy. Konsekwentnie realizujemy plan, którego celem jest nadrobienie wszelkich zapóźnień oraz wynikająca z tego poprawa jakości życia mieszkańców. Wkrótce będziemy realizować kolejne, niezwykle potrzebne inwestycje drogowe.

To budowa dróg dojazdowych do obwodnicy Olsztyna – ulic Towarowej i Pstrowskiego. Poza tym coraz bliżej oczekiwanej od lat przebudowy ul. Partyzantów oraz Pieniężnego.