Olsztyńska delegacja udała się na obchody Światowego Dnia Sybiraka

  0

  17 września br. w 77 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w Szymbarku obchodzono Światowy Dzień  Sybiraka. Uroczystość została zorganizowana już po raz XIII i odbyła się pod honorowym patronatem Związku Głównego Sybiraków. Obchody rozpoczęto odegraniem hymnów i apelem poległych.

  Mszę świętą koncelebrował J.E. Ks. Bp. Wiesław Śmigiel wraz z oprawą wojskową. Kapłan nawiązywał do męczeństwa przez jakie przeszedł naród polski. Podkreślił, że nie nienawiść należy upamiętniać, a jedynie trzeba utwierdzać się wierze i nadziei. Sybiracy którzy zostali wywiezieni na zsyłkę zostali pozbawieni jakiejkolwiek nadziei, a mimo tak trudnych chwil wiara nie umarła. Ówczesnym marzeniem zesłanego był powrót do domu i chleb na stole. Duchowny przytoczył również wypowiedzi kobiety która podzieliła los polaków na Sybirze. Kiedy została wywieziona miała zaledwie kilka lat. Zabrała ona, ze sobą małego misia- niemego świadka historii -tamtych trudnych chwil.

  Związek Główny Sybiraków przyznał Złote Odznaki Honorowe za działalność na rzecz Sybiraków. Wyróżnieni zostali :

  1. Jan Czapiewski
  2. Ks Krzysztof Lis
  3. Wiktor Moryl
  4. Zdzisław Nosewicz
  5. Maria Okonek
  6. dyw Marek Sokołowski

  Na zjazd Sybiraków przyjechała również delegacja z Olsztyna. Honorowym delegatem był Pan Stanisław Brodacki, kombatant Armii Krajowej, członek Stowarzyszenia Piłsudczyków w Olsztynie. Delegacja została gorąco przywitana przez Panią Lidę Czaplewską z Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Pan Stanisław Brodacki mógł zaprezentować się przed zebranymi i zaśpiewać piosenki patriotyczne. Zachwyt publiczności wzbudziła pieśń harcerska pt: Mała dziewczynka z AK. Bohater śpiewał bez mikrofonu, bo jak dodał jest człowiekiem przedwojennym.

  Wyjazd został zorganizowany przy wsparciu wojewody warmińsko – mazurskiego, Pana Artura Chojeckiego.

  DODAJ KOMENTARZ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here