Weekend na drogach regionu

Słoneczna pogoda wcale nie sprzyja spadkowi liczby zdarzeń drogowych. Kierowcy przy sprzyjających warunkach pogodowych odczuwają większy komfort jazdy i pozwalają sobie rozwijać większe prędkości, co w efekcie zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. W mijający weekend – od piątkowego popołudnia do niedzielnego poranka – doszło na drogach Warmii i Mazur do 12 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 14 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 29 nietrzeźwych kierujących.

Braniewo – w śmiertelnym wypadku zginął 18-latek

Braniewscy policjanci pracowali na miejscu wypadku śmiertelnego, do którego doszło w sobotę (10.09.2016) około godz. 4.00 na trasie Bemowizna-Braniewo. Do wypadku doszło około godz. 4.00 na trasie Bemowizna – Braniewo. Wezwani na miejsce policjanci zastali rozbite na przydrożnym drzewie auto i dwóch podróżujących nim młodych mężczyzn. W chwili interwencji 18-letni kierowca nie dawał już oznak życia. Pasażer został przewieziony przez służby medyczne do elbląskiego szpitala.

Postawa świadków innego zdarzenia być może ustrzegła nas przed kolejną drogową tragedią. Około godziny 20:00 oficer dyżurny braniewskiej jednostki policji został powiadomiony, że ulicą Olsztyńską jedzie nietrzeźwy motorowerzysta, który pokonuje drogę przysłowiowym wężykiem. W trakcie rozmowy zgłaszający przekazał telefon pasażerce i wykorzystując moment utrudnień w ruchu kołowym udaremnił dalszą jazdę motorowerzyście. Policjanci doprowadzili sprawcę do jednostki, gdzie okazało, że 27-letni mieszkaniec gminy Braniewo miał ponad 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna powiedział policjantom, że przed jazdą wypił litr piwa, a do Braniewa jechał… po kolejne piwo. Teraz nieodpowiedzialny mężczyzna poniesie konsekwencje przed sądem.

Elbląg – czterech kierowców od 0,7 do prawie 3 promili

Policjanci z Elbląga od piątkowego popołudnia do niedzieli zatrzymali 4 pijanych kierujących.

31-letni Łukasz K. w miejscowości Surowe pokonywał łuk drogi. Po wyjściu z niego na prostym odcinku stracił panowanie nad swoim bmw i uderzył w drzewo. Mężczyzna został lekko ranny a jego pasażer doznał ogólnych potłuczeń. Badanie alkotestem wykazało u kierującego 1,90 promila alkoholu w organizmie. Po opatrzeniu w szpitalu trafił do policyjnego aresztu.

Podobny wynik z badania alkotestem, bo 1,50 promila, miał natomiast zatrzymany w sobotę do kontroli drogowej 30-letni Łukasz S. Tę kontrolę wykonywali policjanci z Pasłęka. Mężczyzna w takim stanie kierował vw golfem. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.

Również w Pasłęku i również imiennik dwóch poprzednich mężczyzn tym razem 35-letni Łukasz W. został zatrzymany gdy jechał motorowerem. Badanie alkotestem „uplasowało” go w czołówce weekendowych wyników. Mężczyzna miał 2,7 promila alkoholu. Dalej już nie pojechał.

Policjanci z Elbląga zatrzymali natomiast w sobotę na ul. Hetmańskiej 28-letniego Mateusza N., który mając 0,7 promila kierował osobowym mitsubishi.

Lidzbark Warmiński – „tylko” jedno piwo dało 1,5 promila

W piątek około godziny 16:00 w Markajmach na DK51 lidzbarski patrol policji zauważył rowerzystę, który podczas jazdy miał problemy z utrzymaniem równowagi i jechał tzw.zygzakiem. Policjanci zatrzymali 55-latka. Mieszkaniec gminy przyznał policjantom, że zanim wsiadł na rower, wypił ponad 3 litry alkoholu. Badanie jego stanu trzeźwości potwierdziło alkohol w organizmie z wynikiem blisko 2,5 promila. Dodatkowo podczas sprawdzania w policyjnym systemie okazało się, że 55-latek nie posiada uprawnień do kierownia pojazdami. Mężczyzna zgodnie z obowiazujacymi przepisami został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Odpowiedzialności sądowej nie uniknie 63-latek, który kierował osobowym volkswagenem. Wczoraj (10.09.16) po godzinie 21:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany, że DK 51 od Kraszewa w kierunku Lidzbarka Warmińskiego jedzie najprawdopodobniej nietrzeźwy kierujący. Zgłaszający mężczyzna opisał policjantom pojazd, który dziwnie poruszał się po drodze. Po zatrzymaniu na ulicy Olsztyńskiej wskazanego VW Golfa okazało się, że kierowca ma prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. 63-latek jechał do Górowa Iławeckiego. Mężczyzna próbował tłumaczyć policjantom, że wypił „tylko” jedno piwo. Mieszkańcowi powiatu bartoszyciego policjanci zatrzymali prawo jazdy. Teraz za jazdę w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami.

Nidzica – dwa zdarzenia w ciągu godziny

W piątek (09.09.2016) po południu na drodze szybkiego ruchu S7 na wysokości miejscowości Załuski miał miejsce wypadek drogowy z udziałem motocyklisty. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że jadący w kierunku Warszawy kierowca motocykla chcąc ominąć kolumnę pojazdów, wjechał na strefę wyłączoną z ruchu, gdzie znajdował się znak drogowy. Kierowca chciał przejechać pod tablicą kierunkową. Ta decyzja mogła okazać się tragiczną w skutkach. Pasażerka jednośladu uderzyła głową w znak i spadła z pojazdu. Kierowca stracił panowanie nad motocyklem i przewrócił się na drogę. 28-latek z ogólnymi obrażeniami trafił do nidzickiego szpitala, natomiast kobietę z obrażeniami głowy przetransportowano do szpitala w Działdowie.

Niespełna po godzinie na wysokości miejscowości Rączki doszło do drugiego zdarzenia drogowego, w którym udział brały 3 samochody osobowe. Kierowca VW Sharana jadąc w kierunku Warszawy nie dostosował prędkości panującej na drodze i uderzył w tył poprzedzającego go Daewoo Lanosa. Ten z kolei uderzył w tył Dacii. Poszkodowaną kobietę z lanosa przewieziono do szpitala w Nidzicy. Mieszkańca Mławy ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł oraz 6 punktami karnymi.

Nowe Miasto Lubawskie – bez pobłażania wobec wszystkich łamiących przepisy

Wzmożone działania nowomiejskich policjantów trwały z soboty na niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczorowo-nocnych. Prewencyjno-kontrolne działania miały na celu ujawnianie i wyeliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego, stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapobieganie naruszeniom prawa.

W działania zaangażowali się nie tylko funkcjonariusze z drogówki. Towarzyszyli im policjanci z Wydziałów Prewencji i Kryminalnego. W trakcie działań sprawdzono trzeźwość u 130 kierujących. Wśród nich niestety ujawniono 3 osoby, które zanim wsiadły za kierownicę, piły wcześniej alkohol.

W piątek przed godz. 19:00 w miejscowości Krotoszyny dzielnicowi skontrolowali rowerzystę, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Za popełnione wykroczenie 61-latek został ukarany mandatem.

Ok godz. 22:15 w Radomnie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego Renault Megane. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 40-latek miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Dwie godziny później w Kurzętniku policjanci zatrzymali kierującą audi. Jak się okazało 33-letnia kobieta miała 1,7 promila alkoholu w swoim organizmie. Jej prawo jazdy także zostało zatrzymane.

W trakcie nocnych działań nie obyło się także bez kar dla osób, które poruszały się w terenie niezabudowanym bez obowiązkowych odblasków. Policjanci ukarali mandatami karnymi za popełnienie tego wykroczenia dwie osoby.

Ostróda – niebezpieczny poranek

W niedzielny poranek niedaleko miejscowości Florczaki w gminie Łukta około godz. 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Z pierwszych ustaleń wynika, że kierująca volkswagenem nie zachowała należytej ostrożności przy trudnych warunkach atmosferycznych (silnie zamglona droga i ograniczona widoczność) i na łuku drogi zjechała z jezdni uderzając w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia ranna została 25-latka i trójka pasażerów. Wszyscy zostali przewiezieni do szpitala. Po udzieleniu pomocy dwójka z nich powróciła do swych domów. Kobieta, która kierowała autem była trzeźwa.

Szczytno – chwila nieuwagi spowodowała poważne zagrożenie

Szczycieńscy policjanci pracowali w sobotę na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na DK 53 na trasie Szczytno – Rozogi, na skrzyżowaniu do miejscowości Świętajno. Jak wstępnie ustalili policjanci 45-letni kierowca volvo, skręcając z drogi krajowej w kierunku Świętajna, najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu audi, które jechało krajówką w stronę Szczytna. W wyniku tego manewru doszło do zderzenia tych pojazdów. Ogólnych obrażeń ciała doznali pasażerowie audi siedzący z tyłu pojazdu. 77-letnia kobieta i 11-miesięczna dziewczynka, trafiły do szpitali w Szczytnie i Olsztynie na obserwację. Pozostałym osobom znajdującym się w pojazdach nic się nie stało. Kierujący audi 24-latek oraz 45-letni kierowca volvo, byli trzeźwi.

wypadek