Pasażerowie ze stolicy regionu mają szansę podróżować unikatowym pojazdem. Autobus przyjechał przy okazji odbywającej się u nas konferencji EkoTransport w Polsce Wschodniej.

Pojazd wyprodukowała firma Solaris, ta sama, która dostarczyła Olsztynowi tramwaje. Urbino Electric E12 Metcom to krótki pojazd, w którym jest 70 miejsc dla pasażerów. Jest wyposażony w dwa silniki elektryczne w piastach.

Czas ładowania akumulatorów to sześć godzin. Minimalny dystans, jaki może przejechać na bateriach to 140 km.

– U nas będzie kursować na liniach 113 i 120 – informuje rzecznik olsztyńskiego MPK, Cezary Stankiewicz. – Będziemy go testować do połowy następnego tygodnia, do 14 września.

W piątek (9 września) zakończyła się natomiast dwudniowa konferencja dotycząca transportu. Samorządowcy, przedstawiciele branży spotkali się w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Pierwszy dzień to rozmowy o rozwoju Polski Wschodniej dzięki zapewnieniu ekologicznego, sprawnego i nowoczesnego transportu publicznego. Wśród tematów znalazły się też dyskusje o rewitalizującym i miastotwórczym jego wpływie oraz integracji transportu.

Drugiego dnia uczestnicy mówili o znaczeniu transportu kolejowego. Zastawiali się też o możliwościach zwiększenia ekologicznych przewozów autobusowych.

Konferencja EkoTransport w Polsce Wschodniej została zorganizowana przez prezydenta Olsztyna, TOR Konferencje oraz Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny.