8 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Dziecko nie mówi? Przyjdź do Strefy Głosu w ZPE

WiadomościDziecko nie mówi? Przyjdź do Strefy Głosu w ZPE

Po wakacyjnej przerwie wznowiła działalność Strefa Głosu – jedyny w regionie punkt konsultacyjny AAC, czyli komunikacji alternatywnej. Na bezpłatne spotkanie można umówić się z Elżbietą Chilińską – Karpowicz – tel.697 526 135 lub Krystyną Kowalczyk- tel. 512 45 80 32.

reklama

Strefa Głosu przy Zespole Placówek Edukacyjnych i Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce to jedyny w województwie punkt konsultacyjny dla szukających pomocy w doborze odpowiednich urządzeń do komunikacji alternatywnej. Prowadzą go neurologopedki z gimnazjum ZPE, Elżbieta Chilińska – Karpowicz i Krystyna Kowalczyk.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, głównie rodziców dzieci niemówiących lub słabomówiących, z autyzmem lub z innymi niepełnosprawnościami. Oczywiście mile widziane są także ludzie starsi, którzy mają problemy z mówieniem na przykład po udarach czy wylewach   – mówią specjalistki. – Żeby zapisać się na konsultację, wystarczy zadzwonić i umówić się. Nasze porady są bezpłatne, ale musimy podkreślić, że w Strefie Głosu nie robimy diagnoz, nie prowadzimy terapii. To jest punkt konsultacyjny w zakresie komunikacji alternatywnej.

reklama

Młodszym dzieciom logopedki Strefy Głosu polecają najczęściej specjalne trenażery ustno- twarzowe. Służą one przygotowaniu mechanizmów potrzebnych w nauce mowy i spożywaniu posiłków. Starszym z kolei dobierają komunikatory –  specjalne tablety z programem Mówik czy go – talki, które po wciśnięciu odpowiedniego klawisza odtwarzają nagrane wcześniej komunikaty. Niepełnosprawnym ruchowo, które nie mogą obsłużyć zwyczajnej klawiatury komputera, polecają różnego rodzaju przełącza, joysticki i sensory ułatwiające posługiwanie się komputerem. – Dzieci bardzo lubią z nimi pracować. Wreszcie czują swoją moc sprawczą, motywują się do prób komunikacji – podkreślają neurologopedki.

W ubiegłym roku do Strefy Głosu tygodniowo zgłaszało się po poradę kilkunastu rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Często neurologopedki po wstępnym rozpoznaniu problemu kierowały ich także do innych specjalistów. – Bardzo zachęcam wszystkich do korzystania z tego punktu konsultacyjnego. Nie wszystkie dzieci nauczą się mówić, wszystkie mogą jednak komunikować się z pomocą dostosowanych indywidualnie metod – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia