Już w najbliższą sobotę, 3 września, stowarzyszenie Form Rozwoju Olsztyna organizuje kolejne wydarzenie dotyczące najważniejszej rzeki Olsztyna – Łyny. Tym razem stowarzyszenie zachęca do wzięcia udziału w historycznym spacerze, dyskusji na temat relacji miasto – rzeka oraz w aktywnym wypoczynku nad Łyną.

Program przedstawia się następująco:

10:00 – Zbiórka uczestników na Moście Młyńskim (obok browaru Zamkowy Młyn) i rozpoczęcie historycznego spaceru wzdłuż brzegów Łyny z Rafałem Bętkowskim – historykiem regionalistą, pisarzem, muzealnikiem;

11:00 – Zwiedzanie Muzeum Nowoczesności (szczególny nacisk położony zostanie na rolę Łyny w dawnych czasach);

11:30 – Debata: relacja miasto-rzeka. Główne tematy dyskusji to transport rzeczny i wzdłuż brzegów, rekreacja i wypoczynek, turystyka. Debatę poprowadzą Michał Biedziuk z FRO oraz Mirosław Arczak – oficer rowerowy ratusza;

13:00 – Wyścigi na Łynie na kajakach i łódkach wędkarskich. Dla zwycięzców przewidziane nagrody;

14:30 – Spływ kajakami do elektrowni „Łyna” (konieczność wcześniejszego zgłoszenia uczestnictwa – więcej szczegółów na stronie www.fro.olsztyn.pl).

Warto znać przeszłość naszego miasta, mieć świadomość jak się rozwijało i co sprzyjało temu rozwojowi. Niewątpliwie główną zasługę można przypisać właśnie Łynie. Poprzez historię chcemy pokazać, że w Łynie nadal tkwi potencjał, choć już nie przemysłowy. Mamy nadzieję, że debata nad aktualnymi projektami oraz możliwościami wykorzystania rzeki z punktu widzenia mieszkańca, czyli użyteczności i atrakcyjności, będzie najgorętszym punktem programu – mówi Marta Prusik z Forum Rozwoju Olsztyna.

Sobota zapowiada się pogodnie, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć wrzesień z nową wiedzą, ale wciąż aktywnie. Warto zatem skorzystać z okazji i poznać dawne oblicze Olsztyna, którego początek leży w dolinie Łyny.