W dniu 27 sierpnia 2016 r. Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie zorganizował I Otwarte zawody sumowe na jeziorze Długim w Olsztynie.

Zapisy na zawody przyjmowane były na miejscu. Do godz. 16.30 zapisało się 21 osób z Olsztyna i okolic. Każdy zawodnik wylosował sobie stanowisko wędkarskie, na którym mógł łowić ryby na 2 wędki. Punktualnie o 17.00 rozpoczęły się zawody, które trwały 3 godziny. Do klasyfikacji zaliczany był tylko sum europejski i sumik karłowaty. Inne gatunki ryb nie mogły być przetrzymywane w siatce – w przypadku złowienia takiej ryby, zawodnik miał obowiązek natychmiast ją wypuścić z powrotem do wody.

W zawodach łowiono tylko sumika karłowatego. 21 osób w sumie złowiło 132 szt. o łącznej wadze 22 125 g.

Pierwsze miejsce zajął Kol. Jerzy Naumowicz z wynikiem – 3 235 g (23 sztuki sumika karłowatego). Drugi był Kol. Adam Naumowicz – 2 955 g (26 sztuk sumika karłowatego), a trzeci – Kol. Jan Wardęcki – 2 775 g (20 sztuk sumika karłowatego).

Zwycięzcy zawodów otrzymali puchary, dyplomy i pamiątkowe odznaki PZW. Na zakończenie zawodów przygotowano grilla, podczas którego wszyscy uczestnicy zawodów mogli zjeść pieczoną kiełbaskę i kaszankę.

Były to I zawody tego typu, gdzie uczestnicy łowili tylko sumika karłowatego, który jest gatunkiem obcym, niepożądanym w jeziorze a zarazem szkodnikiem dla innych ryb bytujących w jeziorze Długim. Ta niewielka rybka – dorastająca do 30 cm i osiągająca masę 200 g, wyżera rybią ikrę. Sumika karłowatego w jeziorze Długim jest bardzo dużo, o czym można przekonać się patrząc na wyniki zawodów – złowienie 132 sztuk w ciągu 3 godzin ukazuje nam skalę problemu.

Okręg PZW w Olsztynie serdecznie dziękuje wszystkim zawodnikom, za przybycie i udział w zawodach. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się zorganizować II edycję zawodów, ponieważ każdy złowiony sumik karłowaty to szansa na przetrwanie innych gatunków ryb w jeziorze Długim.