Ratusz opublikował wyniki pierwszego badania w Olsztyńskim Panelu Obywatelskim. Wyniki wskazują, że większość mieszkańców jest zadowolona z życia w stolicy regionu.

Panel Obywatelski to nowe narzędzie do komunikowania się z mieszkańcami. Podobne metoda chętnie wykorzystywana jest nawet w największych miastach świata. Olsztyn pod tym względem jest pierwszy w Polsce.

Podczas pierwszego badania urzędnicy postanowili zapytać olsztynian o ich problemy oraz wizję miasta. Do ankiety wybranych zostało 810 mieszkańców. Ich struktura odzwierciedla strukturę Olsztyna względem płci, wieku, wykształcenia oraz osiedla, w którym mieszkają.

– Badanie przynosi bardzo dużo informacji o stosunku mieszkańców do różnych sfer życia w Olsztynie – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Szczególnie mnie cieszy, że w opinii zdecydowanej większości olsztynian nasze miasto zmienia się na lepsze.

Taką uważa aż 81 proc. badanych. Niewiele mniej, bo 79 proc. przyznaje, że stolica Warmii i Mazur jest miejscem, w którym mieszka się i żyje dobrze. Za najważniejsze aspekty uznają położenie, wielkość miasta, poprawiającą się jego estetykę oraz obiekty sportowe i rekreacyjne.

Olsztyn w oczach mieszkańców jest bezpieczny. Pewnie czują się zarówno w swoim osiedlu (76 proc.), jak i w Śródmieściu (71 proc.). Najlepiej pod tym względem wypadają Redykajny i Brzeziny, najgorzej – Zatorze.

Pod względem transportu wśród największych bolączek wskazywane są jakość i stan dróg (46 proc.) oraz dostępność parkingów (60 proc.). Natomiast dobrą opinią olsztynian cieszy się komunikacja miejska. Jej dostępność i jakość docenia niemal siedmiu na 10 badanych.

Wprowadzenie tramwaju pozytywnie ocenia 62 proc. ankietowanych (1/4 to przeciwnicy). W każdej grupie wiekowej zwolennicy przeważają średnio o 38 punktów procentowych. Co ciekawe – największe poparcie dla nowego środka transportu jest największe w pobliżu trasy tramwaju.

W badaniu pytano także m.in. o edukację, ofertę kulturalną i służbę zdrowa. Cały raport dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Marcin Balas

Jebac grzymka i jego plany . Ostatnia kadencje widze jego na tym stolku

Tomasz Pitura

Co za propaganda na „dopalaczach” . Zapytali się w jawnej ankiecie 800 urzędników i wpadli w samozachwyt. Wybory najbliższe pokażą jak są ludzie zadowoleni. Tak złych włodarzy miasta nie mieliśmy od wielu lat i żadna ankieta tego faktu nie jest w stanie zmienić.

Olsztynianin

Przecież ta „redakcja” popełnia ciągle takie błędy, nawet w nagłówkach, więc to dla nich nie wstyd, lecz norma. Odnoszę wrażenie, że te „artykuły” piszą dzieci z gimnazjum, albo z podstawówki, nie obrażając tychże uczniów.

Mario Hikuza

a pytaliście się w bogatych czy biednych dzielnicach? ludzi pracujących w ratuszu, czy w masówce?
Badania łatwo jest zmanipulować, wystarczy zapytać się odpowiednia grupę, by wynik badań był na korzyść tego, co te badania zleca (patrz opłaca)

Emil Ruszkul

Rozumiem, że respondentami tej ankiety byli pracownicy ratusza, żeby nie powiedzieć podwładni betonowicza?

Emil Ruszkul

We się odjeb człowieku ode mnie

Przemysław Wolski

pierwszy ty to pisałeś ośle

Kamil Żebrowski

Zatorze Patola

Wanda Zofinska

Mateusz Dominik co do emerytów to pan przesadził my z Kościuszki nawet nie możemy dojechać do starówki szlag by to trafił …a w ratuszu człowiek musi sam odebrać papiery autobusy zabrali sklepów spożywczych nie ma ale do zapłacenia za czynsz ??? Hahaha zrobili pierwsza strefę więcej płacimy za komunalne niż spółdzielnie a większość to emeryci …..

Ja

No w sumie z tym zatorzem to racja. Sama boję sie wychodzić po godz 22.

Damian Matyszczyk

Przesadzacie. Spytajcie ludzi z okolicznych miasteczek jak sie mieszka poza Olsztynem. Kazda pierdole zalatwiac trzeba jechac do Olsztyna. Na zakupy do olsztyna, bo w marketach polowy nie ma produktow co w Olsztynie. Pracy nie ma, trzeba robic w Olsztynie. Sa parki, jezioro, plaza, komunikacja z klimatyzacja i wifi. W Poznaniu chociazby jezdzi komunikacja sprzed 20 lat. Doceniajcie gdzie mieszkacie bo nawet Warszawka sie malo nie osra jak widzi Olsztyn. No poza drogami bo to zenada akurat. Pozdrawiam.

Sławomir Dembowski

jestem z małego miasta, ale takich cyrków jak w Olsztynie, które pewnie w innych dużych miastach tez się dzieją, nie widziałem. Facet z wlewał resztki napojów do jednej butelki, rozumiem że na popitkę 😉

Kamil Lesniak

Olsztyn to świetne miasto. Tylko, kurna niech się więcej tu dzieje!

Sylwia Dzieniszewska

W tej ankiecie chyba brali udzial Ci co z domu nie wychodzą

wpDiscuz